TEPELNÁ ČERPADLA

JAK NEUDĚLAT CHYBU PŘI JEJICH VÝBĚRU?

Společnost Tenaur, člen Skupiny ČEZ, se zaměřuje již 23 let na instalaci tepelných čerpadel v České republice. Máme již za sebou tisíce úspěšných instalací tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren a neustále nám na kontě přibývají další. Jak je to možné? Tepelná čerpadla jsou stále oblíbenějším systémem vytápění, který je komfortní a zároveň šetří váš rodinný rozpočet. Komu jinému svěřit jejich dodání, instalaci a servis než specialistům v oboru!

VÝHODY TOPENÍ TEPELNÝM ČERPADLEM:

Úsporné řešení šetřící až 80 % energie oproti jiným zdrojům tepla
Příznivý poměr cena/výkon /úspora oproti jiným zdrojů tepla.
Velmi stabilní zdroj tepla s dlouhodobě vyrovnanou teplotou domácnosti.
Rychlá a stálá finanční návratnost.
Možnost chytře ovládat zařízení na dálku prostřednictvím systému Tengeo.
Možnost propojení s fotovoltaickou elektrárnou.
Možnost využít státní dotaci Nová zelená úsporám nebo Kotlíkovou dotaci.
Možnost chlazení v horkých letních dnech díky zpětnému chodu.

JAKÁ JE CENA TEPELNÉHO ČERPADLA?

Ceny tepelných čerpadel mohou být velmi rozdílné. Obecně se částky pohybují ve stovkách tisících korun, ovšem konečnou cenu instalace ovlivňuje mnoho faktorů.

Důležitou roli hraje nejen lokalita, ve které se váš dům nachází, ale také zastavěná plocha, energetické ztráty, technické možnosti objektu a mnoho dalšího. Cena tepelného čerpadla je úměrná tepelným ztrátám vašeho domu. Jednoduše řečeno, čím vyšší tepelné ztráty, tím potřebuje výkonnější zařízení, které je zároveň dražší. Výše investice záleží i na konkrétním druhu tepelného čerpadla.

Naším záměrem je vyhnout se levným výrobkům z Číny. Levné zařízení může obsahovat nekvalitní komponenty, které ovlivňují výkonové parametry a snižují životnost tepelného čerpadla. Raději sázíme na prověřenou kvalitu tepelných čerpadel například Mitsubishi a Nibe. S těmito značkami máme mnoholeté zkušenosti. Staráme se nejen o pravidelné prohlídky, ale skladem máme i mnoho náhradních dílů, tudíž nás nepřekvapí ani nečekaná porucha.

 

Vypočítat cenu tepelného čerpadla

JAKÉ TEPELNÉ ČERPADLO JE NEJLEVNĚJŠÍ?

Nejlevnějším druhem tepelného čerpadla je systém vzduch / vzduch, který pořídíte již od 20 000 Kč. Tento druh zařízení ovšem není vhodný pro vytápění rodinných domů a proto ho nenabízíme. Nejvyužívanějším a zároveň druhým nejdostupnějším druhem je tepelné čerpadlo vzduch / voda, které nabízí dostatečný výkon pro vytopení i velkých objektů a zároveň vysokou finanční návratnost. Na třetím místě je tepelné čerpadlo země / voda, které nabízí velmi stabilní výkon a levný provoz. Jedná se o nejvhodnější typ zařízení pro horské oblasti.

 • Vzduch/voda 140 000 – 500 000 Kč
 • Země/voda 300 000 – 600 000 Kč

Spočítejte si přesnou cenu tepelného čerpadla pro váš dům na naší kalkulačce.

DRUHY TEPELNÝCH ČERPADEL

VZDUCH/VODA
ZEMĚ/VODA
VZDUCH/VZDUCH
VODA/VODA

Výhody

Nižší pořizovací cena, navíc s možností dotace.
Vhodné pro polohy do 600 m nadmořské výšky.
Moderní jednotky jsou velmi tiché.
Uspoří až 70 % energie oproti elektrokotli.
Výrazně vyšší návratnost ve variantě tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou.

Nevýhody

I přes velmi nízké hodnoty hluku může být jednotka občas slyšet.
Nižší účinnost v teplotách pod -10 °C.

Výhody

Velice stabilní výkon i při velmi nízkých teplotách pod -10°C.
Vhodné pro nadmořskou výšku nad 600 metrů.
Životnost ve vyšších desítkách let.
Možnost výběru zemního kolektoru nebo vrtu.
Možnost čerpat dotaci.

Nevýhody

Vyšší pořizovací cena.
Nutnost zemních prací na velké části stavebního pozemku.
Případně nutnost zajistit povolení a provést zemní vrt.

Výhody

Velmi nízká pořizovací cena.
Vhodné pro byty a malé chaty.
Jednoduchá montáž.

Nevýhody

Nemožnost vytápět celý větší objekt.
Velmi nízká účinnost.
I přes nižší pořizovací cenu pomalá návratnost.

Výhody

Velmi stabilní výkon díky umístění ve vodě.

Nevýhody

Nutnost vlastního většího vodního zdroje (např. rybník).
Případně nutnost vlastnit min. 2 studně pro přečerpávání.
Složitější projektová dokumentace a vyšší administrativní zátěž.

TEPELNÁ ČERPADLA VZDUCH / VODA

Tepelná čerpadla vzduch / voda jsou nejprodávanější tepelná čerpadla vůbec. Čím je to dáno? Jedná se o vysoce výkonná a flexibilní zařízení, která dobře fungují i v mírném podnebném pásu. Příznivá je také jejich cena, která zvyšuje návratnost investice. Řada instalací se zaplatí do 6 let! Tepelná čerpadla vzduch / voda získávají tepelnou energii z rozdílů teplot venkovního vzduchu a teploty vnitřní kapaliny, která slouží jako vodič tepla. Provoz nemusí být omezen ani v zimních měsících, je však dobré mít záložní zdroj, ať už se rozhodnete pro elektrokotel, nebo třeba krb či kamna.

VÍCE O TEPELNÝCH ČERPADLECH VZDUCH/VODA

VENKOVNÍ A VNITŘNÍ JEDNOTKA TEPELNÉHO ČERPADLA VZDUCH / VODA.

Tepelná čerpadla jsou velmi hospodárná a investice do nich mají zpravidla vysokou a stabilní návratnost. Jsou to také šetrná a ekologická zařízení, která pomáhají snižovat uhlíkovou stopu vaší domácnosti či provozu. Díky tomu se také řada tepelných čerpadel honosí označením ekodesign a na jejich instalaci tak mohou být čerpány dotace z dotačních programů (Kotlíková dotace, Nová zelená úsporám).

TEPELNÁ ČERPADLA ZEMĚ / VODA

Tepelným čerpadlům typu země / voda náleží v žebříčku prodejnosti hned druhé místo. Skvěle totiž fungují i v horských oblastech a jsou tedy ideálním řešením pro české pohraničí. Jejich provoz navíc není omezen ročním obdobím, protože získávají tepelnou energii ze země v nezámrzné hloubce, jejíž vlastnosti se v průběhu roku příliš nemění. Tepelné čerpadlo země / voda má však velké nároky na prostor. Je možné položit zemní kolektor, ale u stávajících staveb to již často nejde. Proto čím dál častěji padá volba na hlubinný vrt, který se do země zapouští pomocí vrtů. Nároky na prostor se tak minimalizují.

VÍCE O TEPELNÝCH ČERPADLECH ZEMĚ/VODA

TEPELNÁ ČERPADLA VODA / VODA

Velmi podobné je potom tepelné čerpadlo voda / voda, které získává tepelnou energii z rozdílů teplot vodního zdroje a speciální kapaliny v kolektoru. Vyznačuje se vysokým výkonem a stabilitou provozu, přesto jeho instalace není příliš obvyklá. Je k ní totiž třeba dostatečně vydatný vodní zdroj, který ne každý má a legislativa užívání vodních zdrojů, které nejsou vaše, je velmi složitá a proces zbytečně nákladný. Pokud tedy nevlastníte rybník, můžete kolektor uložit do hlubinných studní. Fungování je ale zcela závislé na vydatnosti zdroje.

VÍCE O TEPELNÝCH ČERPADLECH VODA/VODA

TEPELNÁ ČERPADLA VZDUCH / VZDUCH

Tepelná čerpadla se hodí i do bytů nebo jako vedlejší zdroj například k vytápění podkroví. Pro takový účel je ideální tepelné čerpadlo vzduch / vzduch, které je schopné obsloužit jen jeden propojený prostor. Je proto velmi oblíbené hoteliéry a vlastníky bytových jednotek, kteří hledají nezávislý zdroj tepla. Své místo však najde také v kancelářích, ať už v běžné budově, nebo třeba v buňkovišti. Jedná se o zařízení velmi podobné ventilačním tepelným čerpadlům.

VÍCE O TEPELNÝCH ČERPADLECH VZDUCH/VZDUCH

ZÍSKEJTE DOTACI NA TEPELNÉ ČERPADLO

Nyní máte možnost výrazně snížit počáteční investici díky využití státní dotace. Dotační program Nová zelená úsporám je určen pro rodinné domy sloužící k trvalému bydlení. Dotace se vztahuje jak na novostavby, tak i starší zástavby. Jako majitel či spolumajitel objektu můžete o dotaci požádat do 31. prosince 2021. Velikost dotace se odvíjí od druhu tepelného čerpadla a dalších energetických opatření. V rámci tohoto programu lze získat dotaci na instalaci tepelného čerpadla nebo fotovoltaických systémů.

 • 25 000-100 000 Kč na tepelné čerpadlo.
 • 35 000–150 000 Kč na fotovoltaiku.
 • Bonus až 20 000 Kč při zkombinování s Kotlíkovou dotací.
 • 10% zvýhodnění pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj.
 • Vyšší dotace při dalších energetických opatřeních.
 • Urychlení návratnosti investice již v prvních 7 letech.

DOTACE NA FOTOVOLTAICKOU ELEKTRÁRNU NEBO TEPELNÉ ČERPADLO

Vyřešíme za vás veškeré papírování.

Dotace se vztahuje nejen na nízkoenergetické novostavby, ale i na starší domy a byty.

Chci dotaci

TEPELNÁ ČERPADLA NIBE

Švédská společnost Nibe, která je jedničkou na trhu tepelných čerpadel, se pyšní více než 50letou tradicí. Tepelná čerpadla značky Nibe jsou vyráběna s nejvyšší precizností, proto se jedná o jedny z nejkvalitnějších zařízení na českém trhu.

Mnoho let technologického vývoje se projevilo na výborných parametrech a vysokém výkonu tepelných čerpadel. Společnost se především zaměřuje na výrobu tepelných čerpadel vzduch / voda, které jsou díky své příznivé ceně a stabilnímu výkonu jedny z nejoblíbenějších v České republice.

VÍCE INFORMACÍ

TEPELNÁ ČERPADLA MITSUBISHI

Japonská společnost Mitsubishi působí na trhu již 85 let. Za mnoho let zkušeností se stala špičkou na světovém trhu tepelných čerpadel. Zaměřuje se především na výrobu nejžádanějšího typu tepelného čerpadla vzduch / voda s patentovanou technologií Zubadan.

Tepelná čerpadla Mitsubishi Zubadan Inverter New Generation jsou dostupná v široké výkonnostní škále, a to již od 8 do 23 kW. Tato nejmodernější technologie nabízí stabilní výkon, který spolehlivě funguje i v teplotách pod nulou. Jsou ideálním řešením jak do rodinného domu, tak i do administrativní budovy.

VÍCE INFORMACÍ

ŘÍDÍCÍ SYSTÉM PRO TEPELNÁ ČERPADLA – TENGEO

ZÚROČENÍ ZKUŠENOSTÍ VE VLASTNÍM VÝVOJI.

Tengeo je systém, který dokáže integrovat tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a další zařízení do jednoho uceleného systému, kde se tepelné čerpadlo i fotovoltaická elektrárna navzájem doplňují. Systém Tengeo zastupuje nejmodernější technologii, která se stará o váš komfort, a zároveň o plynulý a úsporný chod domácnosti. Intuitivní aplikace vám zajistí nemalé finanční úspory prostřednictvím optimalizace spotřeby elektrické energie ve vaší domácnosti. Úsporně hospodaří s energií, kterou primárně odebírá z vlastní fotovoltaické elektrárny. Solární energii efektivně distribuuje do celého domu, a v případě potřeby dokáže akumulovat přebytky na pozdější potřebu do zásobníku s vodou, domácí baterie nebo přímo do radiátorů. Propojením tepelného čerpadla a fotovoltaiky pomocí systému Tengeo můžete dosáhnout až 80% úspor za rok.

TEPELNÉ ČERPADLO NAPÁJENÉ FOTOVOLTAIKOU

Nabízíme propojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou pomocí našeho řídícího systému Tengeo Powerheat. Inteligentní aplikace se postará o efektivní a hospodárný chod celé domácnosti. Díky propojení těchto systémů můžete ušetřit až 80 % ročních nákladů. Součástí systému může být navíc bojler či akumulační nádrž pro uchování přebytků energie.

VÍCE INFORMACÍ

JAKÁ JE NÁVRATNOST TEPELNÉHO ČERPADLA?

Jak rychle se vám vrátí investice do tepelného čerpadla, záleží nejen na pořizovací ceně, ale na celé řadě dalších faktorů:

 • Původní systém vytápění
 • >Aktuální spotřeba paliva
 • Tepelná ztráta objektu
 • Počet členů v domácnosti
 • Další energetická opatření (zateplení domu, výměna oken atd.)
 • Výše státní dotace
 • Propojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou

S tepelným čerpadlem můžete ročně ušetřit až 80 % nákladů oproti jiným zdrojům tepla. S využitím státní dotace se může finanční návratnost pohybovat okolo 6-7 let.

VÍCE INFORMACÍ

KDE SE VYPLATÍ TEPELNÉ ČERPADLO?

Tepelná čerpadla jsou moderní, flexibilní a plně funkční zařízení, která rozhodně nejsou jen doménou nízkoenergetických staveb. Uplatní se téměř všude – od kanceláří po technické provozy a samozřejmě nejčastěji rodinné domy. Tepelné čerpadlo je možné instalovat jak do staršího domu, tak i novostavby.

Zajímavá je také nabídka příslušenství tepelných čerpadel. Snadno je lze totiž napojit na domácí fotovoltaickou elektrárnu či externí zásobník teplé užitkové vody. Případně je možno prostřednictvím tepelného čerpadla a zásobníku pro teplou vodu ukládat přebytečnou vyrobenou elektrickou energii z fotovoltaické elektrárny.

JAK FUNGUJE TEPELNÉ ČERPADLO?

Tepelné čerpadlo funguje na principu odebírání tepla z okolního prostředí. Jako přírodní zdroj využívá vzduch, zemi nebo vodu. Získané zbytkové teplo je pomocí kompresoru převáděno na vyšší teplotní hladinu a předáno do vody. Ta je rozvedena prostřednictvím radiátorů a podlahového topení do celého domu. Tepelné čerpadlo pro svůj provoz potřebuje pouze 25 % elektrické energie a zbytek využívá z přírodních zdrojů.

VÍCE INFORMACÍ

JAKÁ JE ŽIVOTNOST TEPELNÉHO ČERPADLA A JAK JI MOHU OVLIVNIT?

Životnost tepelného čerpadla se udává od 15 do 25 let.Tepelná čerpadla však mohou sloužit i mnohem déle. Životnost závisí na kvalitě a opotřebení kompresoru, který je srdcem celého zařízení. Z logiky vyplývá, že čím častěji kompresor spouští, tím více se opotřebovává. S tím úzce souvisí správně dimenzovaný výkon a zvolený typ tepelného čerpadla. Optimálně dimenzované tepelné čerpadlo se bude opotřebovávat méně.

Životnost samozřejmě můžete ovlivnit také dobrou údržbou. Pravidelný servis je pro stabilní a spolehlivé společnosti samozřejmostí. Tenaur proto nabízí nejen záruční, ale i pozáruční servis, který využívá většina našich zákazníků.

JAK JE TO SE ZÁRUKOU A SERVISEM?

Zajišťujeme nejen dodání a instalaci tepelného čerpadla, ale také se postaráme o pravidelné servisní prohlídky a revize zařízení. Na každé naší pobočce máme expertní servisní tým, který za vámi přijede kamkoliv po celém území ČR.

Našim zákazníkům poskytujeme:

 • Prodlouženou záruku 5 let na tepelné čerpadlo
 • Kompletní servisní služby a pravidelné revize
 • Online monitoring zařízení
 • Vyřízení žádosti o státní dotaci
 • Individuální přístup a řešení na míru
VÍCE INFORMACÍ

JAKÁ JE HLUČNOST TEPELNÉHO ČERPADLA?

Hlučnost tepelného čerpadla se odvíjí od typu konkrétní jednotky. Opět záleží na výběru kvalitního zařízení od prověřených dodavatelů, kteří udávají pravdivé hodnoty hluku.

V současnosti mají moderní jednotky kvalitních zařízení úroveň hluku na minimální úrovni. Hladina akustického hluku u tepelného čerpadla Mitsubishi se pohybuje okolo 43 dB, což je zvuk srovnatelný s chodem lednice. Hluk se ovšem může měnit v závislosti na venkovní teplotě a aktuálním výkonu. U tepelných čerpadel je důležité sledovat parametry:

 • Hladina akustického výkonu (PWL) – hluk měřený v ideálních podmínkách.
 • Hladina akustického tlaku (SPL) – hluk měřený ve standardizovaných podmínkách dle EN 12 102.

Hlavním zdrojem hluku venkovní jednotky je ventilátor a kompresor. Pro snížení hlučnosti je obecně doporučeno venkovní jednotky neumisťovat v blízkosti oken vašich či sousedů. Zároveň není vhodné umisťovat venkovní jednotku do rohu či úzké uličky, čímž se hluk může zvýšit.

VÍCE INFORMACÍ

ZVLÁDNE TEPELNÉ ČERPADLO VYTOPIT DŮM VE VYSOKÝCH MRAZECH?

Tepelné čerpadlo vzduch / voda zvládne spolehlivě provoz až do -15°C, některé modely až do -20°C. Do oblastí, kde dochází k častým výkyvům teplot a k vysokým mrazům, je vhodné tepelné čerpadlo země / voda, jehož výkon neovlivňuje teplota vzduchu. K tepelnému čerpadlu se vždy doporučuje sekundární zdroj (např. krbová kamna či elektrický bojler).

VÍCE INFORMACÍ