TEPELNÉ ČERPADLO PRO HORSKÉ OBLASTI – PŘEDSTAVUJEME SYSTÉM ZEMĚ/VODA.

Jedním z mýtů, který koluje ohledně tepelných čerpadel je ten, že zařízení není vhodné do výše položených oblastí. To ovšem není pravda. Tepelné čerpadlo země/voda můžete využít na horách a v oblastech, kde dochází k častému výkyvu teplot. Vysoké mrazy nemají totiž na chod systému země/voda výrazný vliv.

TEPELNÉ ČERPADLO ZEMĚ/VODA JE NA HORY IDEÁLNÍM ŘEŠENÍM!

Systém země/voda, jak už název napovídá, odebírá naakumulovanou energii ze země. Teplota pod zemským povrchem je stálá a nedochází k výrazným výkyvům. Proto není výkon tepelného čerpadla země/voda ovlivněn počasím a venkovní teplotou, jako tomu je u systému vzduch/voda. Nemusíte se rozhodně obávat, že by tepelné čerpadlo země/voda nevytopilo váš dům i v extrémních mrazech. 

VÍCE INFORMACÍ

Výhody

Velmi stabilní výkon i při nízkých teplotách pod mínus 15 °C.
Vhodné pro nadmořskou výšku nad 600 metrů.
Vyšší životnost jednotky.
Možnost na výběr zemní kolektor nebo vrt.
Možnost čerpat státní dotaci.

Nevýhody

Vyšší pořizovací cena.
Nutnost zemních prací po velké části stavebního pozemku.
Případně nutnost provést zemní vrt.
Návaznosti na zemní vrt nutnost zajistit povolení.

TEPELNÉ ČERPADLO ZEMĚ/VODA NABÍZÍ VYSOKOU ÚČINNOST A STABILNÍ VÝKON

Účinnost tepelného čerpadla je udávána prostřednictvím topného faktoru (COP). Ten se pohybuje v rozmezí 2-5. Čím vyšší topný faktor, tím vyšší účinnost zařízení. Tepelná čerpadla země/voda mají vyšší COP než systémy vzduch/voda, které fungují v méně náročných podmínkách. Například hodnota 4 znamená, že z 1 kWh elektrické energie tepelné čerpadlo vyrobí až 4 kWh tepelné energie. To znamená, že zařízení má účinnost až 400 %. 

TEPELNÉ ČERPADLO VZDUCH/VODA NA HORY?

Často se nás ptáte, zda do horských oblastí lze využít i tepelné čerpadlo vzduch/voda. Možné to je. Musíte ovšem počítat, že provoz systému vzduch/voda bude na horách dražší. Důvodem je vyšší spotřeba elektřiny, jelikož se při nižších teplotách zhoršuje topný faktor. Pokud je váš dům v oblasti, kde dochází k extrémním mrazům, lze situaci vyřešit záložním zdrojem tepla, například krbovými kamny či elektrokotlem. Tepelné čerpadlo země/voda má i v mrazech dostačující výkon a spotřeba elektřiny se nezvyšuje, proto je jeho provoz v těchto oblastech levnější.

VÍCE INFORMACÍ

CENA A FINANČNÍ NÁVRATNOST TEPELNÉHO ČERPADLA ZEMĚ/VODA

Tepelné čerpadlo země/voda patří mezi dražší druhy čerpadel. Hlavním důvodem vyšší ceny je nutnost instalace plošného kolektoru nebo hlubinného vrtu, pro který je navíc nezbytné získat stavební povolení. Na druhou stranu, díky vysoké účinnosti nabízí systém země/voda vysokou a stálou návratnost, která může se státní dotací být již do 10 let. Tepelná čerpadla země/voda se pak vyznačují vyšší životností než ostatní systémy. Zařízení vám bude sloužit více než 20 let.

PLOŠNÝ KOLEKTOR

 • Pro 1 kW min 30 m2
 • Hloubka 1,2–1,5 m
 • Vhodné pro velké plochy
 • Vhodné pro měkké podloží (štěrk, písek)

HLUBINNÝ VRT

 • Pro 1 kW min 12 m
 • Vhodný pro menší pozemky
 • Možné provádět vrtné práce i v blízkosti objektu
 • Vhodné pro tvrdé podloží (skála)

STÁTNÍ DOTACE NA TEPELNÉ ČERPADLO ZEMĚ/VODA

Počáteční investice nemusí být tak vysoká, jak si myslíte. V rámci programu Nová zelená úsporám máte možnost zažádat o státní dotaci na pořízení tepelného čerpadla. O dotační příspěvek smí zažádat majitel nebo spolumajitel objektu, který slouží alespoň z 50 % k trvalému bydlení. Dotace na tepelné čerpadlo země/voda je až ve výši 127 000 Kč.

Chci garantovanou dotaci

PROČ TEPELNÉ ČERPADLO OD TENAURU?

 • Nabízíme prodlouženou záruku 5 let.
 • Zajišťujeme kompletní servisní služby a pravidelné revize.
 • Nezáleží, zda váš dům je v okolí Děčína nebo v Klatovech – máme obslužnost po celé ČR!
 • Nabízíme více jak 23 let zkušeností v oblasti tepelných čerpadel a fotovoltaických systémů.
 • Zajistíme vám žádost o státní dotaci.