JAKÁ JE HLUČNOST TEPELNÉHO ČERPADLA?

Tepelná čerpadla jsou stále více oblíbená zařízení na českém trhu, která svým majitelům nabízí výrazné finanční úspory za energie. Jedná se o komfortní způsob vytápění, který se díky nejmodernějším technologiím každým rokem vylepšuje. Tato skutečnost se týká i hlučnosti tepelného čerpadla, která je dnes na minimálních hodnotách slyšitelnosti.

MODERNÍ A KVALITNÍ ČERPADLA VÁS HLUKEM OBTĚŽOVAT NEBUDOU

Na internetu se neustále diskutuje o hlučnosti tepelných čerpadel. Venkovní jednotka tepelného čerpadla vzduch/voda totiž disponuje ventilátorem, který je zdrojem určitého hluku.  Hlučnost venkovní jednotky ovšem záleží na konkrétním zařízení, značce a jeho kvalitě. Společnost Tenaur instaluje tepelná čerpadla pouze ověřených výrobců jako jsou Mitsubishi a NIBE. Zařízení kvalitních značek se v současnosti posunula na tak vysokou úroveň, že již ve vzdálenosti 4-6 metrů je venkovní jednotka téměř neslyšitelná.

Cena tepelného čerpadla se tak může vrátit i do 6 let od provedené instalace! Celková návratnost ceny tepelného čerpadla však závisí na vícero faktorech. Mezi tyto faktory patří:

Hlučnost venkovních jednotek se pohybuje okolo 42-43 dB, což můžeme srovnat například s tichou lednicí. Hluk jednotky je snížen díky vylepšení konstrukce, použití speciálních materiálů, a přizpůsobení vrtule ventilátoru, která zásadně ovlivňuje hluk čerpadla. Výzkum a vývoj vylepšily parametry tepelného čerpadla ve všech ohledech, tudíž i při nejvyšším výkonu nemůže vás ani sousedy hlučnost čerpadla obtěžovat.

SROVNÁNÍ HLADINY HLUKU TEPELNÉHO ČERPADLA MITSUBISHI ZUBADAN

Práh slyšitelnost 0 dB
Tikot nástěnných hodin 35 dB
Tepelné čerpadlo Mitshubshi Zubadan 43 dB
Šepot z 10 cm 50 dB
Šelest listí 60 dB
Hustý silniční provoz 80 dB
Práh nepříjemnosti 102 dB

BYDLÍTE V HUSTÉ ZÁSTAVBĚ A BOJÍTE SE, ŽE BUDE TEPELNÉ ČERPADLO ZPŮSOBOVAT PŘÍLIŠ VELKÝ HLUK? NEMUSÍTE.

Tepelná čerpadla jsou dnes již relativně tiché spotřebiče, jejichž hlučnost lze často přirovnat k tikotu nástěnných hodin. Společnost Mitsubishi nyní navíc představila tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan, které je ve své kategorii nejtišší na trhu! 

Nové tepelné čerpadlo funguje na nejvíce prodávaném principu voda/vzduch, a i přes zabudovaný kompresor ho pracovat neuslyšíte ani vy, ani vaši sousedé. Stačí dodržet minimální vzdálenost 6 metrů od sousedního domu a vaši sousedé si ani nevšimnou, že je u vás něco nového.

NENARUŠÍ HLUK Z TEPELNÉHO ČERPADLA CHOD MOJÍ DOMÁCNOSTI?

Nenaruší. Vnitřní jednotka tepelného čerpadla se zpravidla umisťuje do technické místnosti stejně jako jiné spotřebiče tohoto typu a jednotka vnější nemůže být skrz stěny slyšet, takže se nemusíte bát umístit vnější jednotku ani při stěně blízko obytné místnosti. Co se hlučnosti čerpadla Mitsubishi Zubadan týče, produkuje jen minimální hluk, který je naprosto neslyšitelný již na vzdálenost 6 metrů. Nemusíte se tedy obávat ani narušení sousedských vztahů. 6 metrů je dokonce ještě o 1 metr méně, než je minimální rozestupová vzdálenost mezi stěnami obytných místností dvou objektů.

To znamená, že tepelná čerpadla lze bez obtíží umístit i v husté zástavbě, satelitních městech i malých vískách. Samotný spotřebič je pak vhodný jak pro novostavby, tak pro stávající a rekonstruované objekty. Svou energetickou náročností navíc splňuje i náročné technické parametry pro ekodesign a lze na něj čerpat státní dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

JAK SNÍŽIT HLUČNOST TEPELNÉHO ČERPADLA?

Hlučnost tepelného čerpadla závisí na jeho kvalitě, použitých materiálech a technologii. V případě, že chcete hluk, který už tak je téměř neslyšitelný, o něco více snížit, můžete použít odhlučňovací prvky. Kolem venkovní jednotky můžete instalovat akustický kryt, zídku či stěnu, která dokáže zachytit zvuk. Hluk dokážou pochytit také křoviny či jiné rostliny, které navíc modernímu designu venkovní jednotky dodají šmrnc a zvelebí vaší zahradu.

Nebojte se názoru sousedů. Ti by naopak vaši volbu vytápět tepelným čerpadlem měli vítat. Už jen dým z kotlů na dřevo je nežádoucí, nemluvě o kotli na uhlí. V některých lokalitách jsou navíc zdroje tepla na tuhá paliva nežádoucí.