Výkon fotovoltaických panelů v zimě

Proč mít fotovoltaické panely od nás:

Fotovoltaická elektrárna je v současné době velice oblíbený způsob výroby elektrické energie. Díky technologickému pokroku se ceny fotovoltaických systému neustále snižují a při využití státní dotace jsou dostupné téměř pro každou domácnost. Využitím solární energie lze ušetřit až 70 % ročních nákladů. Často ovšem od našich zákazníků dostáváme stejný dotaz. Ušetří mi fotovoltaika i v zimních měsících? A na jaký výkon zvládne v zimě fungovat? 

Fotovoltaické panely vám šetří za energie i v zimě!

I v zimě můžete využívat solární elektřinu na ohřev vody a napájení dalších spotřebičů ve vaší domácnosti. V souvislosti s výkonem fotovoltaických panelů existujte takzvaný fotovoltaický jev. Ten způsobuje, že fotovoltaické články, které jsou při nízkých teplotách ochlazovány, zvyšují svůj běžný výkon. Pokud tedy teplota klesá, stoupá napětí a tím i výkon fotovoltaických panelů. V letních měsících je paradoxně výkon fotovoltaických panelů nižší, jelikož panely mají záporný teplotní koeficient. Ten je ovšem vykompenzován delší dobou slunečního světla.

Fotovoltaické panely zvládnou absorbovat i rozptýlené sluneční paprsky. Vaše elektrárna tedy dokáže vyrábět solární energii i v případě, že je slunce schované za mraky, jelikož využívají světelnou složku slunečního záření. Celkový objem vyrobené energie je ovšem v zimních měsících o něco nižší než v létě. Hlavním důvodem je tomu fakt, že slunce na obloze svítí kratší dobu a mnohem níže nad obzorem. Tím pádem v zimě sluneční paprsky dopadají na fotovoltaické panely z jiného úhlu, který není úplně optimální. Obecně lze říci, že fotovoltaické panely zvládnou během zimních měsíců pracovat na 20 % svého výkonu.

Fotovoltaická elektrárna
Fotovoltaická elektrárna

V zimě pozor na sníh i námrazu

Kromě výše uvedených faktorů má na výkon fotovoltaických panelů vliv i sněhové podmínky a případné mrazy. Při zakrytí plochy fotovoltaického panelu sněhem může dojít k úplnému přerušení výroby elektřiny a zároveň i k porušení panelu. Tento problém se týká především horských oblastí, ale vysoké sněhové srážky se mohou vyskytovat i v jiných oblastech. U šikmých střech, kde jsou panely instalovány pod doporučeným úhlem 30 stupňů, není ulpívání sněhu moc častým problémem. Povrch panelu je hladký, tudíž sníh po něm ve většině případů sklouzne dolů. I tak ovšem doporučujeme v zimních měsících údržbu panelů nepodceňovat a v případě velkého nánosu sněhu se obrátit na specializovanou firmu.

Kolik mohu získat v rámci státní dotace?

Důležité je zmínit, že státní podpora se vyplácí až zpětně po realizování energetických opatření. Zpět máte možnost získat až polovinu vynaložených nákladů. Dotační částky se pohybují od 35 000–170 000 Kč včetně možných bonusů:

 • 20 000 Kč bonus při zkombinováním programu s Kotlíkovou dotací
 • 10% zvýhodnění pro stavby v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji

Žádost za váš vyřídíme

Pokud se obáváte množství papírování a běhání po úřadech, tak nemusíte. O veškerou administrativu se za vás postaráme. Zajistíme potřebnou dokumentaci a žádost o dotaci vyřídíme. U našich zákazníků máme vysoké procento úspěšně vyřízených žádostí. Zajistíme:

 • Návrh projektu
 • Energetický posudek
 • Další potřebné dokumenty (fotodokumentace, vyplnění žádostí, výpisy atd.)
Tenaur
Načítám…

4 důvody, proč s námi

Poptejte fotovoltaickou elektrárnu ještě dnes


  Zjistěte si cenu tepelného čerpadla v naší kalkulačce.

  Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost ČEZ Prodej, a.s., sídlem Duhová 425/1, 140 53 Praha 4, IČO 27232433, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy.Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů, najdete je zde.
  Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky