Výhody tepelného čerpadla vzduch/voda

Na trhu je hned několik typů tepelných čerpadel. Jak si tedy vybrat to správné? Poraďte se s odborníky! V Tenauru vám navrhneme takové řešení, které bude skutečně fungovat. Nejsme tu od toho, abychom se vám snažili prodat nejdražší produkt, ale proto, abychom vám pomohli najít optimální zařízení, které pohodlně obslouží právě váš stavební objekt.  V České republice se nejčastěji prodávají dva typy tepelných čerpadel. Tepelné čerpadlo vzduch / voda a tepelné čerpadlo země / voda. Frekventovanější variantou je tepelné čerpadlo na principu vzduch/voda.

Tepelné čerpadlo

Jaké jsou výhody a nevýhody tepelného čerpadla vzduch voda?

Výhody

  • Úspora až 70 % ročních nákladů za energie.
  • Nižší pořizovací cena oproti ostatním druhům.
  • Vhodné řešení pro většinu území ČR.
  • Stálá a rychlá návratnost investice.
  • Jednoduchá a rychlá instalace bez nutnosti stavebního povolení.
  • Možnost čerpání státní dotace.

Nevýhody

  • Není vhodné do horských oblastí, kde dochází k extrémním mrazům
  • V případě špatného umístění venkovní jednotky, může být čerpadlo slyšet.

Jaké jsou jeho výhody?

Nesporným plusem je cenová dostupnost tohoto typu čerpadla. Investice se vám vrátí už do 4 let.Aby se však čerpadlo vyplatilo, je třeba ho dobře dimenzovat. Tepelné čerpadlo vzduch / voda je nutné dimenzovat minimálně na 50 % tepelných ztrát. To znamená, že když má dům tepelnou ztrátu 14 kW, je nutné, aby mělo čerpadlo výkon alespoň 7 či více kW. Další výhodou tohoto zařízení je jeho tichý provoz. Moderní tepelná čerpadla nejsou hlučnější než příruční hodinky. Vyrábějí se navíc v minimalistickém designu, který nenarušuje ráz interiéru. Tepelné čerpadlo vzduch /voda funguje stabilně v průběhu celého roku. Samozřejmě záleží na jeho výkonu a tepelných ztrátách domu, ale pokud si vyberete vhodné zařízení a dopředu si ujasníte, co od něj očekáváte (ohřev TUV, ohřev vody v bazénu, vytápění atd.), můžete zůstat bez starostí i v zimních měsících, kdy jsou teploty nízké či kolísavé.

Jak tepelné čerpadlo vlastně funguje?

Zjednodušeně řečeno přečerpává tepelnou energii z exteriéru do interiéru, kde ji mění v teplo. Ventilátor nasaje venkovní vzduch, který odevzdá svou tepelnou energii pomocí rozdílů teplot nemrznoucí tekutině v kolektoru. Ta se změnou teploty vypaří a pokračuje dále do kompresoru, který zvýší její potenciál. Stlačená látka pokračuje kondenzátorem, odevzdává svou tepelnou energii druhému mediu – v tomto případě vodě a odchází expanzním ventilem zpět do oběhu opět v tekuté podobě. Kompresor je tak srdcem celého zařízení a od jeho životnosti se odvíjí i životnost čerpadla.

Tepelné čerpadlo

Jakého dodavatele si vybrat?

Tepelná čerpadla vyrábí několik českých společností, kvalitní zařízení najdete i u německých výrobců a skvělé produkty nabízí také severské podniky. Stálicí jsou například švédská tepelná čerpadla Nibe. Při výběru dbejte na renomé značky a nepouštějte se do rádoby výhodných obchodů. Levné čerpadlo, které vyrábí neznámý výrobce, bude vyžadovat servis,který vám u nás nikdo neposkytne. Investice se tak může prodražit o desítky tisíc a často končí pořízením nového dražšího zařízení, které má renomé, dostupný servis, a hlavně odpovídající záruku. Nenechte se napálit a přijďte na konzultaci do jedné z našich kanceláří. V Tenauru tepelným čerpadlům rozumíme!

Tenaur