Tepelné čerpadlo vs. elektrokotel

Tepelné čerpadlo oproti elektrokotli může ušetřit až 70 % ročních nákladů. Je to umožněno díky moderní technologii, která využívá pro výrobu tepla přírodní zdroje (vzduch, zemi, vodu). Jaké jsou další výhody tepelných čerpadel? Jak je to s pořizovací cenou a finanční návratností?

Jaká je spotřeba elektřiny u tepelného čerpadla a elektrokotle?

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Tepelná čerpadla se řadí mezi nejúspornější vytápěcí systémy dnešní doby. Oproti elektrokotli spotřebuje tepelné čerpadlo pouze třetinu elektrické energie. Zbylé dvě třetiny energie získává z obnovitelných zdrojů.

Kromě vytápění interiéru se tepelné čerpadlo postará i o ohřev užitkové vody, což je druhý nejnáročnější způsob využití elektřiny v domácnosti.  Elektřinu ovšem nešetříte pouze v zimě. V letních měsících, kromě ohřevu TUV,  lze tepelné čerpadlo využít místo klimatizace na vychlazení interiéru nebo na ohřev vody v bazénu.

Investiční náklady tepelného čerpadla a elektrokotle

Investice do tepelného čerpadla se pohybuje řádově ve stovkách tisíc korun. Pořizovací cena elektrokotle je sice levnější, na druhou stranu nesmíme zapomenout, že následný provoz je mnohonásobně dražší. Částku, kterou dnes ušetříte na elektrokotli, během prvních pár let protopíte na elektřině.

Tepelné čerpadlo

Jaká je cena tepelného čerpadla?

Například nejvyužívanější druh tepelného čerpadla vzduch/voda, lze pořídit v cenovém rozmezí 180 000-250 000 Kč. Výslednou cenu instalace ovšem ovlivňuje mnoho faktorů, stejně jako finanční návratnost zařízení. Pořizovací cenu tepelného čerpadla může výrazně snížit státní dotace, která může být až 120 000 Kč.

Zajímá vás cena tepelného čerpadla pro váš dům?

Po vyplnění vám do 2 dnů přijde kompletní cenová kalkulace na míru zdarma!

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Jaká je finanční návratnost tepelného čerpadla?

Může být již v prvních 6-7 letech.

Často se k nám dostává dotaz, jaká je návratnost tepelného čerpadla. Tato otázka je stejně komplikovaná jako povědět konečnou cenu instalace. Do hry totiž vstupuje mnoho parametrů, které návratnost zařízení ovlivňují:

 • Lokalita, ve které žijete.
 • Zastavěná plocha domu.
 • Energetické ztráty objektu.
 • Původní vytápěcí systém a spotřeba paliva.
 • Počet členů v domácnosti a další.

Čím větší dům, tím rychlejší finanční návratnost

U velkého domu bude vytápění tepelným čerpadlem výrazně levnější než vytápění elektrokotlem. Jak již bylo v úvodu řečeno, tepelné čerpadlo oproti elektrokotli využívá pouze třetinu elektrické energie a zbytek získává z přírodních zdrojů. Uveďme si velice zjednodušený příklad, kolik můžete s tepelným čerpadlem ušetřit:

 1. Malý dům bungalov 90 m2 má náklady na topení s elektrokotlem 20 000 Kč ročně. S tepelným čerpadlem protopíte 7000 Kč ročně, tudíž úspora oproti elektrokotli je 14 000 Kč.
 1. U velkého domu 210 m2 jsou náklady na vytápění s elektrokotlem 60 000 Kč. S tepelným čerpadlem protopíte pouze 20 000 Kč ročně. Úspora oproti elektrice je 40 000 Kč.

Jak sami vidíte, u velkého domu je mnohonásobně vyšší úspora než u menšího. Pokud cena vašeho tepelného čerpadla například bude 240 000 Kč, můžete očekávat finanční návratnost přibližně za 6 let. Jednoduše řečeno, čím větší dům, tím dříve se tepelné čerpadlo zaplatí.

Návratnost u pasivních domů a nízkoenergetických staveb

S tepelnými čerpadly se pojí paradox, o kterém lidé nevědí. Čím větší má váš dům tepelné ztráty, tím kratší návratnost má tepelné čerpadlo. Pokud tedy tepelné čerpadlo pořizujete do nízkoenergetického či pasivního domu, je návratnost o něco pomalejší. 

Opět si uveďme jednoduchý příklad. U domu se zastavěnou plochou 180 m² a tepelnými ztrátami 7 kW jsou náklady na vytápění pomocí elektrokotle 21 000 Kč ročně. S tepelným čerpadlem mohou být finanční úspory okolo 15 000 Kč, což znamená, že návratnost u tepelného čerpadla za 220 000 Kč je přibližně okolo 15 let.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo Mitsubishi

Tepelné čerpadlo nabízí více než jen vysoké úspory

Nezapomínejme ovšem, že tepelné čerpadlo nenabízí pouze finanční úsporu. Jeho hlavní přidanou hodnotou je to, že umožňuje vytápění domácnosti bez jakýchkoliv starostí a námahy. Ve srovnání s kotlem na tuhá paliva nebo krbovými kamny vám tepelné čerpadlo ušetří také nepořádek a čas. Dívejme se na tepelné čerpadlo jako na výhodnou investici do budoucna, která se vám dříve či později rozhodně vyplatí.

Kam se vyplatí tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je vhodné řešení jak pro novostavby a nízkoenergetické domy, tak i pro starší zrekonstruované domy. U starších zástaveb ovšem hrají podstatnou roli energetická opatření domu. Pokud tedy přemýšlíte o pořízení tepelného čerpadla, je vhodné se nejdříve zamyslet nad tím, jaké má váš dům tepelně technické vlastnosti. Samozřejmě, že tepelné čerpadlo můžete pořídit i do nezatepleného domu. Počítejte ovšem s tím, že pro vytopení interiéru bude nezbytné pořídit výkonnější jednotku, která je také dražší. Obecně u tepelných čerpadel platí, že čím vyšší tepelné ztráty domu, tím dražší pořizovací cena.

Zateplení domu se ovšem obecně vyplatí vždy. Ať budete vytápět tepelným čerpadlem, elektrokotlem nebo tuhými palivy, vždy vaše náklady na topení budou mnohem vyšší v případě surového domu. V roční bilanci například výrazné úspory udělá i jen zateplení střechy.

Zajímá vás cena tepelného čerpadla?

Proč tepelné čerpadlo od nás?

 • Individuálně přistupujeme ke každému z našich zákazníků.
 • Vyřídíme za vás žádost o státní dotaci.
 • Zajistíme instalaci a následný servis.
 • Nabízíme propojení systému s fotovoltaikou.
 • Prodloužená záruka 5 let.
Tenaur
Načítám…

4 důvody, proč s námi

Poptejte fotovoltaickou elektrárnu ještě dnes


  Zjistěte si cenu tepelného čerpadla v naší kalkulačce.

  Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost ČEZ Prodej, a.s., sídlem Duhová 425/1, 140 53 Praha 4, IČO 27232433, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy.Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů, najdete je zde.
  Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky