Tepelné čerpadlo náklady na provoz

Každý energetický zdroj, ať už plynový kotel, kotel na pelety nebo tepelné čerpadlo, má své náklady na provoz. O tepelných čerpadlech se vždy mluví jako o velmi úsporných spotřebičích, které jsou ekonomickou volbou téměř do každé domácnosti. Kromě hospodárného provozu jsou navíc také šetrná k přírodě, a to je plus, které většina topných zařízení rozhodně nemá. Pojďme se tedy společně podívat, jaké jsou skutečné náklady na provoz tepelného čerpadla vzduch / voda, nejčastěji instalovaného typu u nás.

Vyčíslit konkrétní náklad bez znalosti vstupních dat nejde, ukážeme vám ale, jak si můžete náklady na provoz tepelného čerpadla snadno sami spočítat.

Jedním z pravidelných výdajů je povinná revize chladicího okruhu a případné náklady na pozáruční servis. Poplatek budete odvádět také za hlavní jistič. Největší část nákladů však logicky spolkne výdaj na elektřinu. Její spotřeba je přímo závislá na kvalitě tepelného čerpadla a jeho topném faktoru. Kvalitní tepelná čerpadla vzduch / voda, která najdete například v sortimentu Nibe, Mitsubishi nebo LG, potřebují o polovinu méně elektrického proudu než levnější neověřené značky (ve výsledku vás taková zařízení tedy vyjdou naopak dráž). Platí také úměra, že čím je nižší teplota vody v systému, tím menší spotřeba elektřiny na provoz kompresoru je. Nezapomínejme ani na záložní zdroj tepla, který je nutné do nákladů také započítat. Může se jednat například o náklad na provoz malého elektrokotle, který poběží pár dní nebo týdnů během opravdu třeskuté zimy.

Jak jsou na to ostatní typy tepelných čerpadel?

Tepelná čerpadla země / voda mají mnohdy vyšší pořizovací náklady, kvůli zemním pracím, ale co se provozu týče, peníze v nich rozhodně neutopíte. Díky stabilní teplotě v zemi je stabilní i výkon tepelného čerpadla a záložní zdroj tak zapnete opravdu jen výjimečně, pokud vůbec. Menší namáhání kompresoru také prodlužuje životnost zařízení a snižuje náklady na případný pozáruční servis.

Tepelné čerpadlo vs. elektrokotel

Elektrokotel je častou volbou i pro nízkoenergetické stavby. Roční náklady na provoz elektrokotle jsou však více než o polovinu vyšší než u tepelného čerpadla. Tepelná čerpadla obstojí i proti plynovému kotli o třetinu lépe.Tvrzení, že se jedná ho hospodárné zařízení, je tedy pravdivé. Se záručním servisem a revizní kontrolou přímo od techniků společnosti Tenaur vám bude navíc sloužit dlouhé roky.