Tepelné čerpadlo – náklady na provoz

Provozní náklady se mohou výrazně lišit

O šetrnosti a hospodárnosti tepelných čerpadel si můžete přečíst mnoho. O čem už se tolik nepíše jsou provozní náklady tepelného čerpadla. Pokud uvažujete o pořízení tohoto zařízení kvůli nízkým nákladům, bezobslužnému provozu, tichému chodu a snadné údržbě, pak určitě neprohloupíte. Různé značky a typy tepelných čerpadel mají však různé charakteristiky a podle nich se také liší jejich provozní náklady. To by asi nebylo nic překvapivého, ale nesmíte zapomínat také na vliv vnějšího prostředí, který má na chod zařízení přímý vliv. 

Tepelné čerpadlo vzduch voda

S jakými náklady počítat?

Jedním z pravidelných výdajů je povinná revize chladicího okruhu. Ne každé čerpadlo ji potřebuje, ale pokud ano, nelze ji vynechat. Zda ji musíte nebo nemusíte provádět zjistíte dle limitu obsahu chladiva v zařízení.  Je potřeba počítat s případnými náklady na údržbu a pozáruční servis. Poplatek budete odvádět také za hlavní jistič. Největší část nákladů však logicky spolkne výdaj na elektřinu. Její spotřeba je přímo závislá na kvalitě tepelného čerpadla a jeho topném faktoru. Kvalitní tepelná čerpadla vzduch / voda, která najdete například v sortimentu Nibe nebo Mitsubishi potřebují o polovinu méně elektrického proudu než levnější neověřené značky (ve výsledku vás taková zařízení tedy vyjdou naopak dráž). Platí také úměra, že čím je nižší teplota vody v systému, tím menší spotřeba elektřiny na provoz kompresoru je.

Sekundární zdroj tepla a teplé vody

K tepelnému čerpadlu je obvyklé pořídit ještě sekundární zdroj tepla. Většinou se jedná o elektrický kotel, ale můžete dát přednost i jiné alternativě. Záleží na standardu, který od zařízení očekáváte. Elektrický kotel je v provozu tehdy, pokud tepelné čerpadlo nedovede ohřívat vodu hospodárně. Jedná se zejména o dny, kdy je teplota vzduchu extrémně nízko – tedy v zimních měsících. Ať už si vyberte tepelné čerpadlo vzduch/voda nebo tepelné čerpadlo země/voda, vybírejte jej tak, aby nebyl sekundární zdroj v ideálním případě vůbec potřeba, nebo byl v provozu skutečně minimálně. Jak na to? Zkrátka zvolte optimální výkon zařízení vzhledem k vašemu objektu. Naši specialisté vám s výběrem rádi pomohou.

Tepelné čerpadlo

Jak jsou na tom ostatní typy tepelných čerpadel?

Tepelná čerpadla země / voda mají mnohdy vyšší pořizovací náklady, kvůli zemním pracím, ale co se provozu týče, peníze v nich rozhodně neutopíte. Díky stabilní teplotě v zemi je i velmi stabilní výkon tepelného čerpadla a záložní zdroj tak zapnete opravdu jen výjimečně, pokud vůbec. Provoz tepelného čerpadla země voda je jeden z nejlevnějších. Menší namáhání kompresoru také prodlužuje životnost zařízení a snižuje náklady na případný pozáruční servis.

Provozní náklady tepelného čerpadla vs. elektrokotle

Věděli jste, že s elektrokotlem zaplatíte za elektřinu až o 60 % více než s tepelným čerpadlem? Tepelné čerpadlo totiž oproti jiným elektrickým vytápěcím systémům využívá pouze třetinu elektrické energie. Zbytek energie odebírá s obnovitelných zdrojů. Ušetřit za elektřinu také můžete díky zvýhodněnému tarifu na tepelné čerpadlo D57d. Tato sazba nabízí 20 hodin levnější elektřiny než u normálního tarifu. Vaše zařízení můžete nastavit tak, aby bylo v provozu v hodinách, kdy máte levnější proud. Tepelná čerpadla obstojí i proti plynovému kotli o třetinu lépe. Tvrzení, že se jedná o hospodárné zařízení, je tedy pravdivé. Se záručním servisem a revizní kontrolou přímo od našich techniků vám bude zařízení sloužit dlouhé roky.

Tepelné čerpadlo vzduch voda