Tepelné čerpadlo do staršího domu

Tepelná čerpadla nejsou zdaleka jen doménou novostaveb. Naopak jsou skvělým řešením pro staré domy, které se jejich majitelé rozhodli zmodernizovat a snížit jejich tepelné ztráty. Tepelné čerpadlo, ale nemůžete umístit do staršího domu jen tak. Pokud opravdu chcete snížit náklady na vytápění a ohřev TUV, musíte nejprve zamezit největším tepelným ztrátám. Pak se tepelné čerpadlo vyplatí a návratnost investice je standardní, jako u jiných zdravých domů.

Jaké tepelné čerpadlo do staršího domu vybrat?

Výběr tepelného čerpadla do starého domu se nijak neliší od výběru zařízení například pro novostavbu. U nás je nejoblíbenější tepelné čerpadlo na principu vzduch / voda (například tepelná čerpadla vzduch / voda od Nibe nebo Mitsubishi), které je dobrým partnerem v každé domácnosti. Na paty mu šlape tepelné čerpadlo země / voda, jehož výkon je velmi stabilní po celý rok, a to i v náročných klimatických podmínkách horských oblastí.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo Mitsubishi

Sepište si, co od tepelného čerpadla očekáváte

Je dobré dopředu vědět, s výhledem do nejbližších let, na co budete tepelné čerpadlo používat. Podle toho pro vás vybereme vhodné zařízení s odpovídajícím výkonem. Naddimenzovaná čerpadla nadělají stejnou škodu, jako čerpadla s výkonem nedostatečným. Kromě tepelné energie pro vytápění můžete ohřívat také teplou vodu či vodu do bazénu.

Pozor na tepelné ztráty

Starší domy mají často větší tepelné ztráty. Instalovat tepelné čerpadlo do domu, z jehož fasády, oken i střechy vám sálá teplo ven, je neekonomické a finančně zbytečně nákladné. S takovou by se vám ušetřit nepodařilo. I pouhá výměna oken však již udělá své a ztráty se mohou rapidně snížit. Mnohdy je třeba přikročit také k zateplené fasády, ale kamenem úrazu často bývá půda. Zateplení krovu je přitom snadné, rychlé a velmi efektivní. Pokud vás trápí úniky tepla, určitě do něj investujte. Na realizaci rekonstrukce staršího domu za účelem snížení tepelných ztrát navíc můžete čerpat dotaci z programu Nová Zelená úsporám. Ušetříte tak nejen na nových oknech či zateplení, ale právě i na pořízení nového tepelného čerpadla v ekodesignu. Snížení tepelných ztrát v kombinaci s tepelným čerpadlem našim zákazníkům ročně ušetří polovinu, v několika případech i 70 % původních nákladů na vytápění.

Kde začít?

Pokud nevíte, za který konec celou rekonstrukci chytit, nejprve se objednejte na konzultaci do jedné z našich kanceláří. Rádi s vámi celou věc probereme a pomůžeme vám najít vhodné řešení,které pro vás bude cenově dostupné a do budoucna i hospodárné.

Nevíte si rady, jaké tepelné čerpadlo je pro vás vhodné?