Tepelná čerpadla územní souhlas

Ať už se rozhodnete pro tepelné čerpadlo vzduch / voda nebo tepelné čerpadlo země / voda, nezapomínejte, že se jedná o stavbu jako každou jinou a je třeba mít zajištěna potřebná povolení. Jaká konkrétní potřebujete vám poradí specialisté na tepelná čerpadla z Tenauru, kteří nemají na starost jen tepelná čerpadla Plzeň, ale dodávají a instalují tepelná čerpadla po celé republice.

Jak je to s územním souhlasem a co dalšího je potřeba?

Nejprve je třeba si uvědomit, že mezi instalací tepelného čerpadla vzduch / voda jsou oproti instalaci tepelných čerpadel země / voda a voda / voda značné rozdíly. V prvním případě se jedná o nenáročnou stavbu, na kterou vám bude do 20 kW výkonu stačit územní souhlas. (Do 20 kW pořídíte například tepelná čerpadla Nibe nebo tepelná čerpadla Mitsubishi). Komplikace nastanou jen v případě, že je tepelné čerpadlo určeno pro více než jednoho odběratele. Pak by se jednalo o výrobu tepelné energie ve smyslu energetického zákona a k tomu je potřebná licence. Toto omezení se týká všech typů tepelných čerpadel, ale je velmi neobvyklé u rodinných domů. Při výkonu větším než je 20 kW budete potřebovat územní rozhodnutí a povolení stavby.

Kolektor tepelného čerpadla země / voda se ukládá hluboko do země. Je proto potřeba hydrogeologický posudek. V některých oblastech je podloží dostatečně zmapováno a posudek není třeba nechat vyhotovit. Vždy se o tom ale informujte. Ve výjimečných případech je nutné nechat udělat také posudek EIA. Musel by o ni ale požádat hydrogeolog z nějakých závažných důvodů. Pokud se nejedná o vodní dílo (není zde přečerpávána voda), měl by i v tomto případě stačit do výkonu 20 kW územní souhlasa souhlas vodoprávního úřadu.

S tepelným čerpadlem voda / voda je to o trochu složitější. V případě vrtu vám ani tady nesmí chybět hydrogeologický posudek. Navíc se často (ne vždy) jedná o vodní dílo a je tedy nutné žádat posudek a povolení užívání také od vodohospodářského úřadu. Územní souhlas už vám tak stačit nebude a žádat musíte o povolení stavby.

U tepelných čerpadel nad 20 kWpočítejte s povolením stavby a kolaudačním souhlasem s užíváním, a to u všech zmíněných typů zařízení.

Zdá se vám to složité?

Technici z Tenauru už v tom umí chodit. Na kontě mají stovky realizací tepelných čerpadel a nezaváhají ani na vteřinu. Jaké náležitosti musí splňovat právě vaše stavba? Nejen, že vám poradí, ale celým procesem také projdou za vás. Nervěte si zbytečně vlasy nad snadno řešitelným problémem a obraťte se na Tenaur, specialistu na dodávky, instalace a servis tepelných čerpadel.