Tepelná čerpadla pro dřevostavby

Dřevostavby mají řadu specifik, která u zděných staveb nenajdete. Specifické je i jejich vytápění. Není tajemstvím, že dřevostavby špatně akumulují teplo a je třeba vynaložit více energie na jejich vytápění, případně je nechat nákladně zateplit. V létě mají ale problém opačný, a tím je přehřívání domácnosti. Pokud se rozhodujete, jaký způsob vytápění zvolit, měli byste uvažovat o koupi tepelného čerpadla. Proč?

Tepelná čerpadla nabízí ekonomicky výhodný způsob vytápění domácnosti, ohřevu TUV i napojení na domácí elektrárnu. Při vhodně navrženém výkonu jsou schopna vytopit obytné prostory velmi rychle a lze je použít i opačně, tedy k chlazení v propojení s podlahovým vytápěním.

Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel

Dřevostavby mají zpravidla větší ztráty, je proto nutné zvolit levnější způsob vytápění. Topení plynovým kotlem patří naopak k těm ekonomicky náročnějším způsobům. Je navíc nutné zbudovat kotelnu a dodržet bezpečnostní předpisy, což může být pro majitele řady staveb založených na dřevu problematické. Další nevýhodou, která mluví proti plynovým kotlům ve dřevostavbách, je dostupnost, respektive nedostupnost rozvodů plynu. Je nutné počítat s náklady navíc za přípojku a kouřovod. Tepelná čerpadla lze na rozdíl od plynového kotle umístit prakticky kdekoliv, jeho provoz je nenáročný a šetrný.

Tepelné čerpadlo a domácí elektrárna

Tepelná čerpadla lze snadno napojit také na fotovoltaické nebo termické panely a získat tak zcela nezávislou domácnost. S domácí baterií je to snadné. Pořizovací náklady na tepelné čerpadlo lze navíc citelně snížit díky možnosti čerpání dotací. Stačí jen dodržet podmínky pro ekodesign a včas zažádat, v některém z dostupných dotačních programů (Zelená úsporám, Kotlíkové dotace).