Srovnání tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo je jasná volba! Jaké ale vybrat? Vybalancovat co nejideálnější řešení může být oříšek i pro profesionála, tím spíš je to náročný úkol pro laika bez předchozích zkušeností. Abyste se při výběru necítili jako úplní zelenáči, připravili jsme pro vás přehled tepelných čerpadel a porovnali jsme je mezi sebou.

Zajímá vás cena tepelného čerpadla pro váš dům?

Po vyplnění vám do 2 dnů přijde kompletní cenová kalkulace na míru zdarma!

Tepelná čerpadla a jejich výhody/nevýhody

Tepelná čerpadla vzduch voda

TEPELNÉ ČERPADLO
VZDUCH / VODA

VÝHODY

 • Nižší pořizovací cena, navíc s možností dotace.
 • Vhodné pro polohy do 600 m nadmořské výšky.
 • Moderní jednotky jsou velmi tiché.
 • Uspoří až 66 % energie oproti elektrokotli.
 • Výrazně vyšší návratnost ve variantě tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou.

NEVÝHODY

 • Nižší účinnost v teplotách pod mínus 15 °C.
 • Potřeba záložního zdroje.
 • Při špatném umístění venkovní jednotky může být slyšet.

TEPELNÉ ČERPADLO
ZEMĚ / VODA

VÝHODY

 • Velmi stabilní výkon i při velmi nízkých teplotách pod mínus 10 °C.
 • Vhodné pro nadmořskou výšku nad 600 metrů.
 • Životnost ve vyšších desítkách let.
 • Možnost na výběr zemní kolektor nebo vrt.
 • Možnost čerpat dotaci.

NEVÝHODY

 • Vyšší pořizovací cena.
 • Nutnost zemních prací na velké části stavebního pozemku.
 • Případně nutnost provést zemní vrt.
 • V návaznosti na zemní vrt nutnost zajistit povolení.

TEPELNÉ ČERPADLO
VZDUCH / VZDUCH

VÝHODY

 • Velmi nízká pořizovací cena.
 • Vhodné pro byty a malé chaty.
 • Jednoduchá montáž.

NEVÝHODY

 • Není možné vytápět celý větší objekt.
 • Velmi nízká účinnost.
 • I přes nižší pořizovací cenu pomalá návratnost.
 • Nevyplatí se pro rodinné domy.

TEPELNÉ ČERPADLO
VODA / VODA

VÝHODY

 • Velmi stabilní výkon díky umístění ve vodě.

NEVÝHODY

 • Nutnost vlastního většího vodního zdroje (např. rybník)
 • Případně nutnost vlastnit min. 2 studně pro přečerpávání.
 • Složitější projektová dokumentace a vyšší administrativní zátěž.

Druhy tepelných čerpadel

Pojďte se s námi podívat na jejich přehled a parametry. Nezapomínejte, že tepelná čerpadla jsou skutečně čerpadla a fungují na principu přečerpávání energie z jednoho prostředí do druhého. Tento princip je při výběru vhodného typu klíčový.

Potřebujete s výběrem tepelného čerpadla poradit?

Tepelné čerpadlo vzduch / voda

Jednoznačně neoblíbenější je tepelné čerpadlo vzduch / voda! Existuje k tomu hned několik důvodů. V první řadě bude bezproblémově šlapat na většině území naší republiky, a to díky mírnému klimatu, které u nás máme. Velkou roli při výběru hraje také pořizovací cena, nebudeme si nic nalhávat, nižší náklady jsou nižší náklady a v kombinaci s vysokým a relativně stabilním výkonem, který tohle zařízení slibuje, není co řešit. Instalace je rychlá a snadná a umístit ho můžete prakticky kdekoliv. Stejně jako ostatní tepelná čerpadla má vnější a vnitřní jednotku, které by spolu měli ideálně sousedit přes zeď.

Tepelné čerpadlo Mitsubishi
Fotovoltaická elektrárna

Jak si však stojí v porovnání s jinými typy tepelných čerpadel? Problém tepelného čerpadla vzduch / voda je, že získává tepelnou energii z vnějšího vzduchu. Při nízkých teplotách tedy výkon čerpadla kolísá, až klesá a je nutné jej doplnit o záložní zdroj. U nízkoenergetických domů se můžeme bavit o napájení tepelného čerpadla pomocí fotovoltaiky, v běžném domě to ale možné spíše není. Pokud hledáte srovnatelnou náhradu za kotel, není nad čím váhat. I přesto, že je třeba pořídit záložní zdroj, investice se vyplatí.

Tepelné čerpadlo země / voda

Tepelné čerpadlo země voda patří bez debat k těm nejefektivnějším. Protože získává tepelnou energii ze země (kolektory jsou uložené v nezámrzné hloubce), je jeho výkon stabilní i v zimních měsících. Je proto vhodné i do náročných horských podmínek, nebo prostředí, kde dochází k častému kolísání teplot. Provoz tohoto druhu tepelného čerpadla je jeden z nejlevnější. Díky menšímu namáhání kompresoru má tepelné čerpadlo země voda vyšší životnost než ostatní jednotky.

tepelné čerpadlo země voda

Vzhledem ke způsobu získávání tepelné energie, a to přes zemní kolektor, je však zařízení velmi náročné na prostor a terén. Kolektor je třeba uložit buď plošně, a to alespoň na ploše zabírající trojnásobek vytápěné plochy (lze umístit i pod dům), nebo hloubkově pomocí vrtů. Druhá možnost je méně náročná na prostor a podloží, avšak nese s sebou další náklady spojené se zhotovením hloubkových vrtů. Kvůli zemním pracím spojeným s instalací zařízení, je častěji instalováno u novostaveb. Není to však podmínka.

Spolu s tepelným čerpadlem vzduch / voda je pro naše klimatické podmínky nejlepší a také oblíbenou volbou. Oproti kombinaci voda / voda je rozhodně snáze realizovatelné. Největším konkurentem je mu kombinace vzduch / voda, která ho nelítostně válcuje v ceně i jednoduchosti instalace.

Tepelné čerpadlo voda / voda

Jedná se o zařízení velmi podobné tepelné čerpadlo země / voda. Dalo by se o něm napsat téměř totéž, s tím rozdílem, že tepelná čerpadla voda / voda u nás téměř nenajdete. Proč? Rozhodně to není proto, že by byla špatná nebo nevýkonná. To právě naopak. I tato čerpadla patří k těm nejstabilnějším. Mají však příliš vysoké nároky na instalaci. Tepelné čerpadlo voda / voda je totiž možné instalovat pouze tam, kde je dostatečný zdroj nezamrzající vody. Může se jednat o dobře zásobený vrt, rybník nebo tekoucí řeku. Pokud však nějaký rybník sami nevlastníte, bude se vám povolení shánět těžko… Nejčastěji se proto setkáte se systémem dvou studní. Voda však musí být v nezámrzné hloubce a vydatnost pramenu musí být stabilní! Opravdovou výhrou v loterii by byl geotermální pramen, ten ale na zahradě nejspíš nemáte.

tepelné čerpadlo voda voda

Tepelné čerpadlo vzduch vzduch

Jediné tepelné čerpadlo, o kterém zatím nepadlo ani slovo, je tepelné čerpadlo vzduch / vzduch. Jedná se totiž o svým způsobem velmi specifické zařízení, které nelze tak úplně porovnávat s ostatními. Zařízení funguje podobně, jako některé rekuperační systémy. Jedna jednotka tepelného čerpadla vzduch / vzduch tak obslouží jen jednu místnost (propojený prostor). Je to vhodné řešení pro samostatné byty, hotelové pokoje či kanceláře. Můžete jej pořídit i do domečku, třeba jako zdroj vytápění podkroví. Funguje také jako klimatizace a dovede ze vzduchu filtrovat pachy či alergeny. Lákavá je jeho pořizovací cena a snadná instalace. Protože se jedná o zařízení v interiéru, výrobci mysleli i na elegantní design.

Tepelné čerpadlo vzduch vzduch

Je tepelné čerpadlo jen pro novostavby? A vyplatí se vůbec do klasického domu?

Samozřejmě, že není a samozřejmě, že ano! Tepelná čerpadla jsou vhodný zdroj tepelné energie pro stávající objekty, stejně jako pro novostavby. Nemusí se dokonce jednat ani o rodinný domek. Tepelná čerpadla využívají i v sídlech firem či dílnách nebo skladech. Jsou také ideálním tepelných zdrojem pro dřevostavby a svou práci odvedou v běžném, pasivním i nízkoenergetickém objektu. A přesto, že je většina tepelných čerpadel již kompatibilní s chytrou domácností, zdaleka to neznamená, že je lze instalovat jen v super moderních a hi-tech domech. Tepelné čerpadlo můžete používat stejně snadno a bez problémů jako váš dosavadní kotel. A pokud vás zajímá čistě ekonomická stránka věci, podívejte se na naše příkladové realizace.

Příslušenství tepelných čerpadel

Kromě samotného výčtu nejčastějších typů tepelných čerpadel, pojďme si říci něco k jejich příslušenství. Kdo si již o tepelných čerpadlech něco načetl, tak ví, že se doporučuje, zvláště u některých typů tepelných čerpadel, pořídit také záložní tepelný zdroj. Vhodný je například elektrický kotel, ale často stačí i krb ve společenské místnosti. My se ale budeme věnovat dalšímu příslušenství.

Jak budete ohřívat vodu?

Tepelné čerpadlo lze samozřejmě užívat i k ohřevu TUV, tedy teplé užitkové vody. Některá jsou dodávána se zásobníkem již z výroby, u jiných je třeba připojit zásobník na teplou vodu zvlášť. Řada teplených čerpadel podporuje napojení i více takových zásobníků, stejně jako je to u kotlů. Můžete tedy ohřívat vodu dle libosti.

O čem si cvrlikají vrabci na střeše?

No přece o skvělých, výkonných a hospodárných fotovoltaických či termických panelech. Že je tam ještě nemáte? Spolu s tepelným čerpadlem budou tvořit nerozlučnou dvojku. Pomohou vám také získávat dostatek energie právě třeba pro ohřev TUV, samotný provoz čerpadla (ano, čerpadlo potřebuje elektrickou energii, aby fungovalo) a v letních měsících vám vyrobí i nějakou tu energii do zásoby.

Kam s našetřenou elektrickou energií?

Můžete ji zkusit zavařit a uskladnit ve spíži, my vám ale doporučujeme pořídit raději domácí baterii. K čemu je dobrá? Přebytečnou energii chytře uloží a následně ještě chytřeji využije. Váš dům tak bude maximálně soběstačný a navíc je to vzhledem k přebytkům energie velmi hospodárný.

A aplikaci máte?

Máme. Jak jsme již naznačili v prvním odstavci, tepelná čerpadla jsou jako dělaná, aby se stala součástí chytré domácnosti. Ovládat je můžete klidně aplikací ve vašem smartfonu. A co je nejlepší? Vůbec nic takového dělat nemusíte. Tepelné čerpadlo má ovládací panel, jako každé jiné zařízení a můžete ho ovládat stejně, jako jste byli dosud zvyklí z vašeho předchozího zařízení.

4 důvody, proč s námi

Pomohli jsme vám?

Jestli se vám z tolika informací jen motá hlava, nezoufejte. Tenaur je specialistou na instalaci teplených čerpadel a na kontě má již tisíce úspěšně instalovaných a skvěle fungujících jednotek. Rádi vám poradíme jak s výběrem, tak třeba i s žádostí o dotační příspěvek. Ruku na to :-)

Poptejte tepelné čerpadlo ještě dnes


  Zjistěte si cenu tepelného čerpadla v naší kalkulačce.

  Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost ČEZ Prodej, a.s., sídlem Duhová 425/1, 140 53 Praha 4, IČO 27232433, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy.Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů, najdete je zde.
  Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky