Jak se zvedne spotřeba elektřiny po instalaci tepelného čerpadla? 

A zvedne se vůbec? Na to si odpovíme v následujícím textu. Jako příklad si uvedeme nejoblíbenější tepelné čerpadlo fungující na principu vzduch / voda.Jedná se o model tepelného čerpadla, jehož cena se obvykle pohybuje okolo sto padesáti až dvou set tisíc a jedná se tedy o levnější z tepelných čerpadel. Technologie, s níž pracuje, je navíc ideální pro naše klimatické podmínky, a tak je nejprodávanějším tepelným čerpadlem u nás.

Není levnější způsob vytápění než uhlí? Ale jděte.

Vytápění tepelným čerpadlem vzduch / voda je srovnatelné, ne-li levnější než vytápění hnědým uhlím. A spotřeba elektřiny? Ta vám rozhodně neporoste. Naopak! Díky tepelnému čerpadlu na elektrické energii ušetříte minimálně polovinu z vašich původních nákladů.

Spotřeba elektrické energie klesne o víc jak polovinu. Jak je to možné?

Díky nízké sazbě po 22 hodině můžete ušetřit velkou část nákladů. Tepelné čerpadlo navíc není tak náročný spotřebič, jak by se na první pohled mohlo zdát a jeho spotřeba elektrické energie domácnost nijak nezatěžuje. Spotřeba klesne o víc než polovinu původních kW a vám se tak podaří ušetřit víc, než byste čekali.Díky tomu je návratnost tepelného čerpadlavelmi rychlá. Levnější modely se vám vrátí i do 4 let a ty dražší pak do 6 až 8 let od pořízení. To zní skvěle, ne?

Na co si dát pozor – sledujte COP

Kód schovaný pod zkratkou COP vyjadřuje účinnost tepelného čerpadla. A právě účinnost je parametr, který musíte sledovat, pokud chcete dosáhnout s tepelným čerpadlem toho nejlepšího výsledku.Jednoduše řečeno, pokud je u tepelného čerpadlo napsáno COP 4, znamená to, že tepelné čerpadlo dovede přeměnit 1 kWh na 4 kWh. Zaplatíte tedy kilowatt jeden a získáte čtyři. Čím vyšší COP číslo, tím samozřejmě větší účinnost zařízení. Neznamená to ale, že se vám vždy vyplatí sledovat jen COP. Cena tepelného čerpadla nesmí být přemrštěná a COP by měl být spíše průměrný. Pak získáte nejlepší finanční návratnost.

Máte nějaký dotaz ať už ke zvýšení spotřeby elektřiny s tepelným čerpadlem nebo k čemukoliv jiného týkající se tepelných čerpadel, fotovoltaických elektráren nebo domácích baterií? Napište nám.