Provozní náklady tepelného čerpadla

O šetrnosti a hospodárnosti tepelných čerpadel si můžete přečíst mnoho. Jak jsou na tom tepelná čerpadla ale se skutečnými provozními náklady? Pokud uvažujete o pořízení tepelného čerpadla kvůli nízkým nákladům, bezobslužnému provozu, tichému chodu a snadné údržbě, pak určitě neprohloupíte. Různé značky a typy tepelných čerpadel mají však různé charakteristiky a podle nich se také liší jejich provozní náklady. To by asi nebylo nic překvapivého, ale nesmíte zapomínat také na vliv vnějšího prostředí, který má na chod zařízení přímý vliv.Proto je důležité vybírat tepelná čerpadla skutečně pečlivě a neváhat se o výběru poradit s odborníky, kteří již mají s instalací a provozem těchto zařízení bohaté zkušenosti.

S jakými náklady je třeba počítat?

Běžné roční provozní náklady tepelného čerpadla se skládají z několika složek. První složkou celkových provozních nákladů je bezpochyby přímá spotřeba elektřiny, kterou zařízení využívá na provoz kompresoru. Aby byla částka co nejnižší, je potřeba vybrat opravdu kvalitní zařízení s dobrým kompresorem. Levné tepelné čerpadlo spotřebuje i jednou tolik elektřiny, co kvalitní zařízení od renomovaného výrobce. Porozhlédnout se můžete například v sortimentu Nibe, tepelná čerpadla Mitsubishi Electric, LG, Tengeo a další. S výběrem vám rádi poradíme. Zároveň platí, že čím nižší teplotu vody požadujete, tím méně potřebuje kompresor elektřiny.

Takzvané “drobné” náklady nemusí být vůbec drobné

Patří sem jednak nutné poplatky za hlavní jistič a dále náklady vázané na servis a údržbu zařízení. Čím kvalitnější zařízení instalované společností, která má potřebou know-how, tím budou vaše náklady nižší. S Tenaurem máte záruční servis zajištěný a postaráme se vám rádi i o ten pozáruční, a to bez nadsazených cen. Pokud si však pořídíte kvalitní zařízení od renomovaného výrobce, nemusíte se servisu obávat. Levná zařízení se vám oproti tomu značně prodraží. Téměř vždy je na nich něco, co potřebuje opravit či vyměnit. Počítat byste také měli s poplatkem za povinnou revizi chladícího okruhu. Ne každé čerpadlo ji potřebuje, ale pokud ano, nelze ji vynechat. Zda ji musíte nebo nemusíte provádět zjistíte dle limitu obsahu chladiva v zařízení.

Sekundární zdroj tepla a teplé vody

K tepelnému čerpadlu je obvyklé pořídit ještě sekundární zdroj tepla. Většinou se jedná o elektrický kotel, ale můžete dát přednost i jiné alternativě. Záleží na standardu, který od zařízení očekáváte. Elektrický kotel je v provozu tehdy, pokud tepelné čerpadlo nedovede ohřívat vodu hospodárně. Jedná se zejména o dny, kdy je teplota vzduchu extrémně nízko – tedy v zimních měsících. Ať už si vyberte tepelné čerpadlo vzduch/voda nebo tepelné čerpadlo země/voda, vybírejte jej tak, aby nebyl sekundární zdroj v ideálním případě vůbec potřeba, nebo byl v provozu skutečně minimálně. Jak na to? Zkrátka zvolte optimální výkon zařízení vzhledem k vašemu objektu. Naši specialisté vám s výběrem rádi pomohou.