Ohřev vody tepelným čerpadlem

Ptáte se, zda je možné zajistit ohřev vody tepelným čerpadlem? Odpověď je velmi jednoduchá. Ano, lze. A je to opravdu výhodné. Levný ohřev vody je jednou z velkých výhod tepelného čerpadla. Oproti klasickému bojleru na ohřev TUV ušetříte víc než polovinu nákladů. Teplou vodu máte navíc k dispozici kdykoliv se vám zamane a nemusíte spoléhat na levnější noční proud.

Jak funguje ohřev vody tepelným čerpadlem

Tepelná čerpadla jsou ekologicky šetrná a velmi hospodárná zařízení, která pomáhají budovám ušetřit na nákladech za vytápění, ale také za ohřev teplé vody. S tepelným čerpadlem můžete ohřívat vodu pro běžnou spotřebu nebo třeba do bazénu. Jak energii využijete, zůstává na vás. A pokud nechcete plýtvat, je možnost ukládání přebytečné energie do zásobníku s vodou nejefektivnější řešení. V zásobníku budete mít přebytečnou energii uloženou na později.

Ohřev teplé vody umožňuje široká škála čerpadel. U nás jsou nejoblíbenější tepelná čerpadla vzduch / voda, a to například tepelná čerpadla Nibe, tepelná čerpadla LG Therma nebo tepelná čerpadla Mitsubishi, z nichž lze všechna využívat i právě k ohřevu vody. K ohřevu vody potřebujete samozřejmě zásobník. Jak poznáte vhodný zásobník? Vybírejte značkové zboží ideálně od stejného výrobce, jako je tepelné čerpadlo. Nestane se vám pak, že by byly výrobky nekompatibilní. V Tenauru vám s výběrem vhodného zařízení rádi poradíme. Stačí si napsat nebo zavolat o schůzku v jedné z našich kanceláří.

Požadovaná teplota vody vs. velikost zásobníku

Pro běžný rodinný dům by měl mít zásobník kapacitu alespoň 200 litrů. Efektivita ohřevu vody je stejně jako ohřev vody do topného okruhu ovlivňován vnějšími podmínkami, z nichž zařízení čerpá tepelnou energii. Pokud jí není schopné dodat dost, přepne na záložní zdroj. Pokud je požadovaná teploty vody nízká, například 40 stupňů Celsia, budete potřebovat větší zásobník. Pro tepelné čerpadlo je však nižší teplota optimálnější. Pokud je požadovaná teplota standardní, tedy asi 55 stupňů, stačí klasický zásobník. Tepelné čerpadlo však nemusí vždy s ohřevem teplé vody stíhat. Vhodné řešení by měl navrhnout zkušený projektant, který si s problematikou obratně poradí, a to s ohledem na konkrétní potřeby objektu a jeho obyvatel. Laické odhady by vám mohly nejen ohřev vody, ale i vytápění, zbytečně prodražit. Pokud o tepelném čerpadlu kombinovaném s ohřevem teplé vody uvažujete, neváhejte se na nás obrátit V Tenauru víme jak na to.