Návratnost tepelného čerpadla 

Každou velkou investici do snížení energetických nákladů na bydlení provází ta samá otázka. Kdy a jak se mi investovaná částka vrátí? A vyplatí se vůbec investovat?

Investovat se rozhodně vyplatí, jen je třeba zvážit jak, aby vynaložené finance nepřišly na zmar. Tepelná čerpadla spolu s dalšími nízkoenergetickými opatřeními, jako je výměna oken, zateplení fasády nebo instalace termických či fotovoltaických panelů značně přispívají ke snížení nákladů na bydlení a to v řádu desetitisíců. Cena tepleného čerpadla se tak může vrátit i do 4 let od provedené instalace! Celková návratnost ceny tepelného čerpadla však závisí na vícero faktorech. Mezi tyto faktory patří původní zdroj vytápění, velikost nemovitosti a počet obyvatel, tepelná ztráta a řada dalších faktorů. Z tohoto důvodu vám můžeme bližší cenu a současně i návratnost tepelného čerpadla sdělit pouze při sepsání základní poptávky, případně té rozšířené.

K rychlé návratnosti ceny čerpadla přispívá Kotlíkové dotace

Na samotnou výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo pak díky Kotlíkovým dotacím můžete čerpat až 120 000 Kč. Další dotace lze získat i na solární termické panely, zateplení, rekuperační jednotku a další práce vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy z programu Zelená úsporám.

Pro představu si uveďme příklad instalace ve starším rodinném domku.

Rodina investovala do výměny kotle na tuhá paliva kombinovaného s elektrokotlem a pořídila si na místo dvou spotřebičů tepelné čerpadlo voda / vzduch, čímž snížila své roční provozní náklady o 28 000,-  korun! Na výměnu kotle se jim navíc podařilo čerpat dotaci z programu Kotlíkové dotace ve výši 120 000,- korun. Nejvyšší částka, 22 000,- korun se podařila ušetřit na provozu tepelného čerpadla. Další 3 000,- pak rodina ušetřila na ohřevu teplé užitkové vody a stejná částka jim zůstala snížením teplených úniků spojených s větráním.

Návratnost ceny tepleného čerpadla i ceny celkové investice je individuální avšak spolehlivá.