Jaký zvolit typ tepelného čerpadla?

Chystáte se na výměnu tepelného zdroje a snažíte se uvažovat ekonomicky? Tepelná čerpadla jsou pro mnoho domácností jasnou volbou právě díky jejich rychlé návratnosti a šetrnosti vůči životnímu prostředí. Navíc je lze kombinovat s celou řadou domácích zařízení, jako je domácí solární elektrárna. Jaký typ tepelného čerpadla ale vybrat? Aby bylo vaše rozhodování informované, přinášíme vám stručný přehled tepelných čerpadel a některých jejich výrobců.

Ne jeden, ne dva, ale rovnou čtyři typy tepelných čerpadel k porovnání

Začneme stručně, a to od toho nejjednoduššího. Pokud hledáte výkonný zdroj vytápění celé domácnosti a ohřevu TUV, tepelné čerpadlo vzduch/vzduch nebude vaší volbou. Přesto si jej krátce představme. Jedná se o jednoduché zařízení, které funguje podobně jako rekuperační jednotka. Jedno čerpadlo dovede vyhřát jednu uzavřenou místnost, případně propojené místnosti. Kdo si jej tedy koupí? Majitel bytu, který chce ohřev spojit i s efektivní výměnou vnitřního vzduchu, nebo majitel hotelu, který potřebuje vytápět jednotlivé pokoje. Zařízení poslouží i jako klimatizace.

Větší pozornost věnujte následujícímu zařízení. Jejím tepelné čerpadlo na principu vzduch / voda. Právě tento typ tepelného čerpadla je u nás nejoblíbenější. Zatímco dříve byla stabilita jeho výkonu v zimních měsících diskutabilní, dnes již výrobci dodávají taková zařízení, která naše mírná zima nerozhází a fungují pohodlně v průběhu celého roku. Tato tepelná čerpadla získávají energii z vnějšího vzduchu a pomocí vnitřních mechanismů ji převádějí na tepelnou energii, která je předávána vodě. U každého tepelného čerpadla je srdcem kompresor. Na jeho kvalitě závisí životnost celého zařízení. U ověřených výrobců se mluví o životnosti 15–20 let. Samozřejmě záleží na kvalitě servisu. Pokud by byla na zařízení výrobní vada, je odhalena ještě v záruční lhůtě a vám nezpůsobí žádné finanční ztráty. Pro tepelné čerpadlo vzduch / voda mluví také jeho nenáročná instalace. Vnitřní jednotka není o nic ošklivější než vaše lednice a umístit ji můžete skutečně kdekoliv. Mezi prestižní výrobce a dodavatele tepelných čerpadel vzduch / voda patří Nibe, Zubadan (Mitsubishi) nebo LG. Návratnost se udává od 3 do 5 let.

Potřebujete opravdovou stabilitu, výkon zaručený po celý rok i v náročných klimatických podmínkách? Pak zvolte jako zdroj vodu nebo zemi.

Tepelné čerpadlo voda / voda a tepelné čerpadlo země / voda jsou vysoce výkonná zařízení, která se pyšní stabilním výkonem, a tak i plynulým chodem v průběhu celého roku. Tepelné čerpadlo voda / voda však není dostupné pro každého. Proč? Potřebuje totiž vydatný a nemrznoucí zdroj vody. Protože říční toky k soukromým účelům využívat nelze, nabízí se jedině řešení v podobě vlastního rybníka nebo hlubinného vrtu či vydatné studny. Ne každý má ale takový zdroj vody za plotem.

Mnohem dostupnější řešení se tak nabízí v podobě tepelného čerpadla země / voda. Samotné zařízení je cenově srovnatelné s tepelným čerpadlem vzduch / voda, ale náklady na instalaci jej mohou prodražit. Kolektor totiž musí být uložen v zemi buď plošně, nebo pomocí vrtů. Plošný kolektor se ukládá asi 20 cm pod nezámrznou hloubku. Pro tohle poměrně invazivní řešení se rozhodují spíše majitelé novostaveb. V horských oblastech je však nutností. Zásah do pozemku se dá naštěstí řešit právě zmiňovaným vertikálním / hlubinným kolektorem. Díky tomu, že je teplota v zemi stabilní, je i výkon zařízení stabilní a kompresor se nemusí nadměrně namáhat. To prodlužuje životnost zařízení. Špatné rozhodnutí neuděláte, když sáhnete po švédské kvalitě značky Nibe. Ve Švédsku totiž tak nějak vědí, jak se zimou zatočit!

Dobrá rada na závěr

Pokud vám investice do tepelného čerpadla přijde příliš vysoká, spočítejte si, kolik se vám povede za rok ušetřit. Mnohé domácnosti, které se rozhodli snížit tepelné ztráty domu a zároveň pořídit šetrný zdroj vytápění, srazily své náklady o polovinu až 2/3. Na pořízení tepelného čerpadla navíc můžete žádat dotaci z fondu Nová zelená úsporám.