Jaké tepelné čerpadlo vybrat

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, ale nevíte, které z nich si vybrat? Tak to jste tady správně. V následujícím článku se dozvíte výhody a nevýhody všech čtyřech typů čerpadel. Na základě toho se pak jistě snadno rozhodnete, které tepelné čerpadlo je pro vás to nejvhodnější.

Na začátek si, ale ještě připomeňme pro jaké prostory je tepelné čerpadlo vhodné. Díky tomu, že jsou tepelná čerpadla neuvěřitelně ekologicky nenáročná a jejich dopad na životní prostředí je velmi nízký, mohlo by se zdát, že tepelná čerpadla jsou záležitostí pouze pro nízkonákladové domy a novostavby. Opak je ale pravdou. Tepelné čerpadlo se dá využít prakticky kdekoliv, ať se jedná o stávající objekt nebo novostavbu. Své využití také naleznou u komerčních objektů. Pro každý typ pozemku nebo budovy je však vhodné zvolit jiný typ tepelného čerpadla, pojďme si tedy již představit srovnání všech čtyřech typů čerpadel.

1.   Tepelné čerpadlo vzduch/voda

Tepelné čerpadlo fungující na principu vzduch/voda je nejčastější volbou spotřebitelů, a není divu. Toto tepelné čerpadlo totiž nevyžaduje příliš velké přípravy pro jeho instalaci. Díky jeho velikosti se většinou dá použít pro jakýkoliv objekt, či pozemek bez větších úprav terénu apod. Dalším důvodem, proč se stává tak oblíbenou volbou, je jeho nízká pořizovací cena, oproti ostatním typům čerpadel. Příznivé pořizovací náklady také znamenají rychlejší a větší návratnost investice. Tento typ tepelného čerpadla je vhodnější pro teplejší oblasti, bez větších teplotních výkyvů, do chladnějších oblastí jej nedoporučujeme. Jak již název napovídá, tento typ čerpadla totiž pracuje s vnější teplotou vzduchu a od té se odvíjí i jeho výkon. Jeho nevýhodou tedy může být potřeba doplnit jej o záložní zdroj energie, a nebo pořizovat takové čerpadlo, které si zajistí výkon i přes nepříznivé tepelné podmínky okolí, což se však může odrazit na ceně a energetické náročnosti.

2. Tepelné čerpadlo  voda/voda

Pokud nejste majitelem vodního toku nebo nádrže jako je například rybník, pravděpodobně o instalaci tepelného čerpadla voda/voda nebudete uvažovat. Tento typ totiž vyžaduje specifické podmínky, které nesplňuje jen tak nějaký pozemek. Vyřízení povolení pro využití veřejných zdrojů je pak běh na dlouhou trať, který dost často stejně nedopadne vítězstvím. Samotná instalace tohoto čerpadla je pak rychlá a nenáročná. Nejčastěji se využívá zdroj energie za pomocí dvou studní, voda ve studni má totiž stabilní teplotu. Díky tomu je zajištěn stabilní výkon čerpadla, který obecně můžeme považovat za velmi vysoký. Jestliže se navíc váš pozemek nachází v oblasti s termálními prameny a geotermální aktivitou, výkon vašeho čerpadla bude vůbec nejlepší, díky vysoké teplotě vody.

3. Tepelné čerpadlo  země/voda

Dalším typem tepelného čerpadla je země/voda, který nabídne řešení pro chladnější oblasti, kde dosáhne i lepší návratnosti. Pro výrobu energie totiž využívá tepelnou energii nakumulovanou v zemi ze slunečního záření. Tento zdroj je nevyčerpatelný a velmi stabilní. Velkou výhodou je také dlouholetá životnost tohoto čerpadla, která se pohybuje v řádech desítek let a vaše počáteční investice se tedy stabilně vrací. Komplikací pro instalaci tepelného čerpadla země/voda může být nepříznivý terén země, zvlášť pokud se jedná o lokalitu s kamenitou nebo dokonce skalnatou zeminou. Při nedostačujícím prostoru pro tepelné čerpadlo můžete využít možnosti vertikálního vrtu pro kolektor, který ušetří značnou část místa. Někdy je pro tento vrt nutné vyřídit stavební povolení.

4.   Vzduch/vzduch

Jako poslední typ tepelného čerpadla vám představujeme vzduch/vzduch. Ten se využívá především pro kancelářské a jiné komerční objekty a dále pro bytové jednotky. Jeho princip totiž není až tak výkonný a při vytápění větších objektů není jedna vnitřní jednotka dostačující, je nutno nainstalovat další jednotku do každé místnosti. Pro menší neodizolované prostory je však toto tepelné čerpadlo plně funkční a dostačující. Jeho nesmírnou výhodou jsou nízké pořizovací náklady. Dále se také dá toto tepelné čerpadlo využívat jako klimatizace, kdy navíc vzduch v místnosti zbavuje alergenů a nepříjemných pachů. Svým designem navíc neurazí žádný interiér a díky svým rozměrům nebude překážet ani v menších místnostech.

Při výběru tepelného čerpadla vsaďte na kvalitu a vyberte si společnost Tenaur, která je největším dodavatelem tepelných čerpadel v České republice. Nabízí i veškeré příslušenství a instalaci tepelného čerpadla přímo u vás doma nebo na pozemku. Za sebou mají více jak 21 let zkušeností a tisíce spokojených zákazníků.