Fotovoltaické panely

Proč mít fotovoltaické panely od nás:

Fotovoltaický panel je jeden ze základních prvků fotovoltaického systému pro výrobu solární energie. Výroba vlastní elektřiny má mnohé výhody, díky kterým si pořizuje vlastní fotovoltaickou elektrárnu stále více českých domácností. Fotovoltaika vám nabízí velké finanční úspory za energie a přispívá k vyšší energetické soběstačnosti domu. Díky rychlé finanční návratnosti a dlouhé životnosti se jedná o investici, která se rozhodně vyplatí. Navíc na fotovoltaické panely lze využít státní dotaci, která může snížit vaše počáteční náklady až o polovinu.

Fotovoltaický panel – jak funguje?

Solární neboli fotovoltaický panel je jednou z nejdůležitějších součástí fotovoltaické soustavy. Slunečním zářením, které dopadá na solární kolektor, je vyráběn stejnosměrný elektrický proud. Ten je pomocí střídače přeměň na proud střídavý a následně vyveden do rozvodné sítě domu. Fotovoltaické elektrárny pracují s polovodičovými fotovoltaickými panely prostřednictvím tzv. přímé metody.

Fotovoltaický panel je tvořen souborem solárních článků, které jsou navzájem propojené. Panely jsou nejběžněji vyráběny z křemíku, což je pevná krystalická látka připomínající svou strukturou diamant. Křemík díky svým vlastnostem dokáže absorbovat sluneční záření, a jelikož je to polovodič, dochází jeho ozářením ke zvýšení vodivosti.  V dnešní době jsou nejčastěji využívány panely krystalické, které představují první generaci panelů. Méně využívaným typem jsou amorfní fotovoltaické panely, které jsou jinak známé jako panely tenkostěnné.

Fotovoltaická elektrárna

Druhy fotovoltaických panelů

Druh panelů Monokrystalické Polykrystalické Amorfní
Účinnost 15-18 % 12-14 % 7-9 %
Kde je vhodné využití? Na střechy, které mají vhodnou orientaci ke slunci a správný sklon. Vhodné pro střechy, které nemají ideální orientaci ke slunci a nabízejí větší plochu. Vhodné pro střechy s velkou plochou, které nemají vysokou nosnost.
Výhody Nejvýkonnější. Zabírají ze všech druhů nejmenší plochu. Stabilnější výkon během dne, zachycují světlo z různých úhlů. Citlivěji reagují na rozptýlené světlo, nízká hmotnost.

1. Monokrystalické solární panely

Monokrystalické panely jsou jedny z nejúčinnějších panelů, a právě díky tomu se jedná o nejčastěji využívaný druh panelů u nás. Při ideálních podmínkách (správný úhel a dostatečný sluneční svit) nabízejí účinnost až kolem 15-18  %. Díky svým vlastnostem nabízejí nejvýhodnější poměr ceny a přínosu. Monokrystalické solární panely jsou vhodné na střechy s menší plochou, které mají výhodnou orientaci proti slunci. 

Jedná se o panely, které jsou typické svou černou barvou. Jejich výroba je poměrně náročná, a v minulosti se promítala do ceny panelů, která byla o něco vyšší než u ostatních druhů. V současnosti díky technologickému pokroku jsou cenové rozdíly minimální.  Jsou vyráběny z jednoho kusu křemíku, který je rozřezán na tenké plátky (wafery). Plátky křemíku stárnou pomaleji a díky tomu udržují delší dobu stejnou výkonnost.

2. Polykrystalické panely

Polykrystalické panely poznáte podle modré barvy. Výroba těchto panelů je o něco méně náročnější, jelikož jsou využívány odřezky z monokrystalických panelů. Warefy jsou získávány z bloků, které jsou složeny z většího množství menších křemíkových krystalů. Díky tomu mají panely komplikovanější strukturu a jsou schopny zachytit záření z různých ostřejších úhlů. 

Různě orientované křemíkové krystaly dokážou lépe zpracovat rozptýlené sluneční světlo například pokud je zataženo nebo je světlo odraženo od ostatních objektů v okolí. Proto polykrystalické panely nabízejí stabilnější výkon v průběhu dne. Při správném osvětlení nabízejí účinnost přibližně 12-14 %

Fotovoltaická elektrárna

3. Amorfní fotovoltaické panely

Jedná se o méně rozšířený druh panelů. Amorfní panely jsou nazývány také jako tenkovrstvé. Jsou tvořeny pevným povrchem (z oceli, skla nebo plastu), na kterém je tenká vrstva polovodivé látky. Obecně mají krystalické panely vyšší účinnost než panely tenkovrstvé, a proto získaly větší oblibu. Účinnost amorfních fotovoltaických panelů je udávána okolo 7-9 %. Oproti krystalickým panelům mají tenkovrstvé panely hlavní výhodu v nízké hmotnosti a minimální tloušťce. Díky tomu jsou ideální pro konstrukce, které nemohou být příliš zatěžovány nebo vyžadují flexibilní instalaci. Navíc je možné panely na sebe vrstvit takovým způsobem, že každý panel dokáže zachytit jinou vlnovou délku světla. Jejich využití je vhodné pro střechy, které nabízí velkou plochu, ale nejsou dobře orientovány ke slunci. 

Jak dosáhnout rychlé návratnosti fotovoltaické elektrárny

Pro solární energii můžete v dnešní době najít ve vaší domácnosti mnoho praktických využití. Podle množství využití se i zkracuje finanční návratnost fotovoltaických panelů. S využitím dotace můžete očekávat finanční návratnost do 6-7 let. Fotovoltaiku můžete využít jak na svícení a napájení spotřebičů, tak i na ohřev užitkové vody. Přes den fotovoltaické panely vyrobí největší množství energie, které občas převýší aktuální spotřebu domácnosti. Vyplývá otázka: Jak nejlépe naložit s přebytky solární energie? Prodej do distribuční sítě již v dnešní době není výhodný, jelikož je výkupní cena několikanásobně nižší než dříve. Nejvýhodnější variantou je uschování přebytků energie do zásobníků s teplou užitkovou vodou. Přes den mohou fotovoltaické panely vyrábět energii, kterou zužitkuje tepelné čerpadlo pro ohřev vody. Kromě využití ohřáté vody na vytápění domu je možné teplou vodu uložit do akumulační nádrže. Tato nádrž snadno udržuje požadovanou teplotu a můžete ji využít později, až bude potřeba. Díky tomu dojde ke spotřebě veškeré vyrobené energie a nejefektivnějšímu využití fotovoltaické elektrárny.

Fotovoltaické panely s tepelným čerpadlem

Věděli jste, že největší množství energie v domácnosti je využito pro ohřev užitkové vody či vytápění domácnosti? Jak již bylo řečeno, fotovoltaická elektrárna se nejvíce vyplatí v případě, když pro ni najdete co nejvíce vhodných využití. Tepelná čerpadla představují nejmodernější technologii pro vytápění vaší domácnosti, která nevyžaduje skoro žádnou pozornost. Díky tepelnému čerpadlu můžete snížit náklady na vytápění domácnosti až o 80 %. Ke svému provozu ovšem potřebuje elektrickou energii, kterou je možné dodat z fotovoltaických panelů. Říkáte si, jak tato kombinace může být výhodná, když fotovoltaické panely nejlépe pracují v létě a tepelné čerpadlo je zapotřebí v zimě? Faktem je, že obě zařízení můžete využívat v průběhu celého roku. Tepelné čerpadlo dokáže v zimě vytápět domácnost a ohřívat užitkovou vodu, a v létě sloužit jako klimatizace. Díky vlastní vyrobené elektřině je provoz tepelného čerpadla téměř zadarmo. Na pořízení obou zařízení se také vztahuje program Nová zelená úsporám, který dokonce nabízí zvýhodněnou dotaci při kombinaci obou systémů.

Hybridní fotovoltaická elektrárna

Proč se vyplatí kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky?

 • Úspora za energie až 80 %.
 • Energetická soběstačnost domácnosti.
 • Využití zvýhodněné státní dotace až 170 000 Kč.
 • Spolehlivý a stálý výkon v průběhu celé roku.
 • V zimě topení, v létě klimatizace za minimální náklady.

Získejte tepelné čerpadlo s fotovoltaikou ve 3 krocích!

 • Vyplňte formulář
 • Kontaktujeme vás a připravíme cenovou nabídku
 • Zaměříme vás dům a zajistíme instalaci fotovoltaiky

Načítám…

4 důvody, proč s námi

Poptejte fotovoltaickou elektrárnu ještě dnes


  Zjistěte si cenu tepelného čerpadla v naší kalkulačce.

  Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost ČEZ Prodej, a.s., sídlem Duhová 425/1, 140 53 Praha 4, IČO 27232433, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy.Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů, najdete je zde.
  Formulář je chráněn službou reCAPTCHA. Soukromí - Podmínky