Jaká je cena fotovoltaických panelů?

Proč mít fotovoltaické panely od nás:

Cena fotovoltaických panelů každým rokem postupně klesá, a naopak technické parametry a účinnost se zvyšují. Proto je v dnešní době fotovoltaika dostupná pro každou domácnost. Cena fotovoltaických panelů záleží na různých faktorech, jako je energetická spotřeba vaší domácnosti, jaký druh fotovoltaického panelu bude pro vás nejvýhodnější, nebo zda propojíte fotovoltaiku s tepelným čerpadlem. Pojďme si proto shrnout, jaké faktory ovlivňují konečnou cenu celé fotovoltaické elektrárny.

Využití dotace na fotovoltaické panely

Významný vliv na cenu fotovoltaických panelů má státní dotace. V rámci programu Nová zelená úsporám máte možnost získat státní podporu na instalaci termických a fotovoltaických systémů pro váš rodinný dům. Díky dotaci se může cena fotovoltaických panelů snížit až o 50 %. Využití dotace má vliv kromě snížení počáteční investice také na snížení finanční návratnosti, a to až na 6-7 let. Dotace se vztahuje jak na novostavby, nízkoenergetické domy, ale i starší zástavby. Podmínkou je, že objekt musí sloužit k trvalému bydlení. O žádost smí majitelé rodinných domů požádat do 31. prosince 2021. 

  • Výše dotace se pohybuje od 35 000-170 000 Kč
  • Při zkombinování s kotlíkovou dotací možnost získat až 20 000 Kč.
  • V Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji zvýhodnění dotace o 10 %

Pro vyřízení žádosti se obraťte na naše odborníky z Tenauru. Zajistíme veškerou potřebnou dokumentaci a o vše se postaráme za vás.

Druh fotovoltaických panelů

Na trhu je možnost výběru z několika panelů. Každý druh panelů má jiné vlastnosti a výkon, o kterých se odvíjí také jejich cena.

Nejvyužívanějším typem fotovoltaických panelů jsou panely monokrystalické. U zákazníků jsou nejvíce oblíbené pro jejich výhodné vlastnosti a nabízí nejvyšší výkon ze všech fotovoltaických panelů. Při ideálních podmínkách výkon může být až 15-18 %. Pro nejvyšší výkon je potřeba optimální sklon střechy a vhodná orientace ke slunci. Jelikož výroba monokrystalických panelů je poměrně náročná, je cena o něco vyšší než u ostatních druhů. Ovšem díky technologickému pokroku se každým rokem cena monokrystalických panelů snižuje a cenové rozdíly jsou minimální. Monokrystalické panely nemají vysoké nároky na prostor, a jsou proto vhodné i na menší střechy.

Polykrystalické panely jsou typické svou modrou barvou. Výroba tohoto druhu panelů je o něco méně náročná, což se promítá do nižší ceny. Panely díky své komplikovanější struktuře dokážou zachytit světlo z různých úhlů, tudíž jsou vhodné na střechy, které nemají optimální orientaci proti slunci. Na druhou stranu nabízejí o něco nižší výkon (12-14 %) a vyžadují větší prostor na vaší střeše. 

Nejméně využívaným druhem fotovoltaických panelů na rodinné domy jsou panely amorfní, také známé jako tenkovrstvé. Amorfní panely nabízejí nejnižší výkon (7-9 %) při ideálních podmínkách. Na rodinné domy nejsou příliš využívané, jelikož vyžadují velkou plochu. Jejich hlavní výhodou ovšem je nízká hmotnost díky minimální tloušťce a jednoduchá instalace. Díky pokrytí velké plochy, mohou být využité na střechy, které nemají vhodnou orientaci ke slunci.

  Monokrystalické panely Polykrystalické panely Amorfní panely
Účinnost 15-18 % 12-14 % 7-9 %
Kde je vhodné využití? Na střechy, které mají vhodnou orientaci ke slunci a správný sklon. Vhodné pro střechy, které nemají ideální orientaci ke slunci a nabízejí větší plochu. Vhodné pro střechy s velkou plochou, které nemají vysokou nosnost.
Výhody Nejvýkonnější. Zabírají ze všech druhů nejmenší plochu. Stabilnější výkon během dne, zachycují světlo z různých úhlů. Citlivěji reagují na rozptýlené světlo, nízká hmotnost.

Počet instalovaných fotovoltaických panelů

Podle toho, jaké množství energie potřebujete na provoz vaší domácnosti, je zapotřebí instalovat určitý počet panelů. Jak již jsme zmiňovali, každý druh fotovoltaického panelu má jiné vlastnosti a zároveň nároky na prostor na vaší střeše. Naši odborníci z Tenauru vám rádi poradí, který druh panelů je pro váš dům ten nejvhodnější, a jaký počet panelů je potřeba instalovat pro pokrytí energetické potřeby vašeho domu.

Cena fotovoltaických panelů versus kvalita

Jako je tomu u většiny výrobků, pokud chcete kvalitu, nevyplatí se dívat se na nejnižší cenu. Nízká cena fotovoltaických panelů na první pohled může lákat, ve většině případů se za ní skrývá kratší životnost panelů a nižší výkon. Proto se nevyplatí kupovat fotovoltaické panely od neznámých asijských výrobců, ale raději se obrátit na prověřené firmy. Společnost Tenaur má za sebou již 23 let zkušeností a zajišťuje instalaci jen těch nejkvalitnějších fotovoltaických panelů, na které navíc získáte 12 let záruku.

Propojení fotovoltaických panelů s tepelným čerpadlem

Pokud chcete vaší fotovoltaickou elektrárnu využít co nejefektivněji, a dosáhnout maximálních úspor za energie, nabízí se nejvýhodnější varianta propojit vaši fotovoltaiku s tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo se postará nejen o vytápění vaší domácnosti, ale také chlazení či ohřev užitkové vody. Pokud jste dosud využívali na ohřev vody elektřinu, je přechod na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nejvýhodnější volbou. Fotovoltaické panely dodají tepelnému čerpadlu potřebnou energii na jeho provoz, a to ji využije s nejvyšší efektivností. Tepelné čerpadlo totiž dokáže přeměnit 1 kWp solární energie na 3 kWp tepelné energie. Díky této nejmodernější kombinaci zařízení můžete dosáhnout úspor za energie až 80 %. Navíc na kombinaci fotovoltaiky s tepelným čerpadlem můžete získat zvýhodněnou státní dotaci až 155 000 Kč.

Zajímá vás cena fotovoltaických panelů pro váš dům? Zašlete nám informace o tom, jaká je vaše roční spotřeba elektřiny. Vypočítáme vám kalkulaci přímo na míru pro váš dům

Načítám…

4 důvody, proč s námi

Poptejte fotovoltaickou elektrárnu ještě dnes


Rozšířená poptávka

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost ČEZ Prodej, a.s., sídlem Duhová 425/1, 140 53 Praha 4, IČO 27232433, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy.Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů, najdete je zde.