Domácí solární elektrárna

Proč mít domácí solární elektrárnu od nás:

Uvažujete, zda by vaší střeše slušely solární panely? Nejste si jistí, zda se vám investice do solární elektrárny vyplatí? V dnešní době má svou domácí elektrárnu kde kdo. Není to jenom tím, že se jedná o moderní trend. Výroba vlastní solární energie pro váš dům je finančně výhodné řešení, díky kterému přispějete k energetické soběstačnosti vašeho domu. Navíc lze využít státní dotaci, která může pokrýt až 50 % počátečních nákladů.

Na výběr máte z několika druhů solárních elektráren

Podle toho, zda je solární elektrárna napojena na distribuční síť, rozdělujeme systémy na off-grid (ostrovní systém) a on-gridOstrovní elektrárna představuje systém, který není připojený k rozvodové neboli distribuční síti.  V ostrovním režimu je solární elektrárna jediným zdrojem energie, díky čemuž se váš dům stává absolutně energeticky soběstačný. Tento systém se využívá především v odlehlých oblastech, kde není v dosahu elektrická přípojka a není možné se k distribuční síti napojit.  Ostrovní elektrárna je často využívána například na rekreačních chalupách či chatách. I přesto, že se jedná o užitečné zařízení, pojí se sním některá omezení. Například během zimních měsíců je méně slunečního svitu, a proto elektrárna může mít slabší výkon než v letních měsících. Pokud u objektu předpokládáte i zimní provoz, je nezbytné k solární elektrárně pořídit záložní zdroj, například v podobě generátoru (elektrocentrály). 

Pokud se váš dům nachází v elektrifikované oblasti, je výhodnější variantou solární elektrárnu k síti připojit. V případě on-grid systému je možné přebytky elektrické energie prodávat do distribuční sítě, je však zapotřebí povolení od distributora energie.

Hybridní solární elektrárna

Ideálním kompromisem je hybridní fotovoltaická elektrárna, která funguje v ostrovním režimu, ale v případě potřeby umožňuje odběr z distribuční sítě, na kterou dům zůstává napojen. Na rozdíl od klasických elektráren napojených na síť, hybridní elektrárna funguje i v momentě, kdy dojde k výpadku proudu. Hybridní systém dokáže fungovat s distribuční soustavou, ale jelikož je elektrárna galvanicky oddělena, není možné přebytečnou energii dodávat do distribuční sítě. Pokud se vám to zdá jako nevýhoda, tak naopak. Dodávání přebytků do distribuční sítě není aktuálně výhodné, jelikož výkupní cena je velice nízká. S prodejem energie se navíc pojí mnoho regulí a povolení od energetického úřadu, které v případě hybridní solární elektrárny nemusíte řešit.

Využijte solární elektrárnu co nejefektivněji

Solární elektrárna pracuje nejefektivněji, pokud dojde ke spotřebě veškeré vyprodukované energie. Díky tomu se výrazně sníží vaše provozní náklady domu a dojde k urychlení návratnosti investice. Finanční návratnost závisí na spotřebě a využití energie, ale i na ceně elektřiny, kterou od dodavatele odebíráte v menším množství. Vstupní investice se vám začne vracet již od prvního dne užívání elektrárny, a je jen na vás, jak efektivně ji využijete. Obecně platí, že se vám investice může vrátit již během 6-8 let.

Technologický pokrok umožňuje využít solární elektrárnu v z různých praktických hledisek. Solární energii lze využít na osvícení domácnosti, napájení elektrických spotřebičů, ale i ohřev užitkové vody nebo i vytápění. Během slunných dnů může nastat situace, že elektrárna vyrobí více energie, než jste v danou chvíli schopni spotřebovat. Jak lze tedy nejlépe naložit s přebytečnou energií? Jednou z nejvýhodnějších variant je akumulace energie do zásobníku s vodou. Během dne pracuje elektrárna na nejvyšší výkon a vyrábí určité množství energie, které lze využít pro aktuální potřebu domácnosti. Přebytečná energie je přesměrována do boileru, který za pomocí topné spirály ohřívá užitkovou vodu, kterou můžeme využít později. Díky akumulaci přebytků do zásobníku s vodou nedochází k energetickým ztrátám a využijete veškerou vyrobenou energii.

Kombinace domácí elektrárny a tepelného čerpadla

Vaši solární elektrárnu lze kombinovat s moderní technologií na výrobu tepla – tepelným čerpadlem. Při zkombinování vaší domácí elektrárny s tepelným čerpadlem se mohou vaše finanční náklady za energie snížit až o 80 %. Tepelná čerpadla nabízí komfortní způsob vytápění vašeho domu, který je ekonomicky i ekologicky úsporné řešení. K jeho provozu je zapotřebí elektřina, která může být dodávána prostřednictvím vaší domácí elektrárny. Kombinaci zařízení můžete tak využít jak na výtop domácnosti, tak ohřev užitkové vody nebo vody do podlahové topení. V létě navíc možnost využít tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu nebo pro vychlazení domácnosti. Čerpadlo dokáže fungovat nejen na vytápění ale i jako klimatizace, jejíž provoz je díky vlastní elektrárně téměř zadarmo.

Podoblast státní dotace C.3.8. se vztahuje i na pořízení kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. V případě, že byste měli zájem o pořízení obou zařízení, je nabízena zvýhodněná dotace až 155 000 Kč.

Získejte tepelné čerpadlo s fotovoltaikou ve 3 krocích!

  • Vyplňte formulář
  • Kontaktujeme vás a připravíme cenovou nabídku
  • Zaměříme vás dům a zajistíme instalaci fotovoltaiky

Načítám…

4 důvody, proč s námi

Poptejte fotovoltaickou elektrárnu ještě dnes


Rozšířená poptávka

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost ČEZ Prodej, a.s., sídlem Duhová 425/1, 140 53 Praha 4, IČO 27232433, pro nabídku produktu nebo služby a přípravu smlouvy.Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů, najdete je zde.